Warszawa. Mokotów pamięta. "Ten pierwszy marsz" jest stąd
Nie tylko pierwszego sierpnia mieszkańcy Mokotowa, dzielnicy mocno doświadczonej w czasie powstańczych walk, wspominać będą dni zrywu z 1944 roku. Uroczystości potrwają do 2 października. W tym roku przebiegać będą nieco inaczej. Trwa rewitalizacja Kopca Powstania, który od wielu lat ogniskował obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.
30.07.2021 12:10
Wydarzenia tych historycznych 63 warszawskich dni działy się też na Mokotowie. Tu powstał "Marsz Mokotowa", który codziennie o godzinie 17 dobiega z "gołębnika" przy ulicy Puławskiej, i do którego przyzwyczaili się już bywalcy rozkładającej stoliki w tym miejscu klubu Regeneracja.
Dzielnica, włączając się do miejskich celebracji powstańczego święta, ma swoje odrębne spotkania. "Stało się już warszawską tradycją, że obok uroczystości centralnych, istnieje szereg obchodów lokalnych, organizowanych przez organizacje kombatanckie i władze poszczególnych dzielnic, w miejscach i dniach szczególnie ważnych dla uczczenia powstańczego zrywu i walki" - podaje komunikat Urzędu Dzielnicy Mokotów.
Dzielnicowy samorząd zaplanował więc wiele wydarzeń w miejscach, które odegrały ważną rolę w czasie powstańczych walk. Będą warty, składanie kwiatów, zapalenie ognia pamięci, msza i tematyczne wystawy.
Warszawa. Mokotów pamięta. "Ten pierwszy marsz" jest stąd
1 sierpnia o godzinie 10, w parku generała Orlicz-Dreszera, pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944”, reprezentanci sztafety pokoleń złożą kwiaty. Zapalony zostanie „ogień pamięci”. Będzie płonął przez 63 dni. Od wielu lat zapalano go na mokotowskim Kopcu Powstania, pod pomnikiem Polski Walczącej. Teraz trwają prace rewitalizacyjne, więc ta tradycja przeniesiona została w miejsce, które było świadkiem najstraszniejszych epizodów Powstania Warszawskiego. Tu bowiem, w parkowych alejkach, rabatki i trawniki zamieniły się w pierwszy powstańczy cmentarz, w którym kładziono poległych.
Kolejnym uświęconym krwią powstańczą miejscem Mokotowa jest ulica Dworkowa. Mieszkańcy złoża kwiaty pod Obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa w niedzielę o 11.30.
W poniedziałkowe popołudnie w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ulicy Rakowieckiej 61 odbędzie się msza święta w intencji ofiar zamordowanych w Powstaniu Warszawskim. Pod tablicą pamiątkową na murze świątyni oraz w "Krypcie Męczenników" w Kolegium Jezuickim złożone zostaną kwiaty.
4 sierpnia, w 77. rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w południe złożone zostaną kwiaty pod tablicą przy ulicy Hołówki 3. Wcześniej, o godzinie 9, w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła, przy ulicy Puławskiej 95, odbędzie się msza święta w intencji ofiar Powstania Warszawskiego.
W tym dniu pod tablicą poświęconą Pułkowi AK "Baszta”, tablicą "Mieszkańcom Mokotowa" przy Morskim Oku, pod Obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa, przy ul. Dworkowej 2 złożone zostaną kwiaty.
O godzinie 20 w Sanktuarium św. A. Boboli przy ul. Rakowiecka zaplanowano koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Zakończenie mokotowskich obchodów Powstania Warszawskiego 2 października, znów, zamiast na Kopcu, odbywać się będzie w parku generała Orlicz-Dreszera, pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944”.
W programie jest też wiele towarzyszących wydarzeń, które przypominać będą mieszkańcom powstańcze historie. 3, 10, 17, 24 sierpnia oraz 7, 14, 21 września godzinie 18 mokotowianie spotykać się będą w parku Dreszera na wspólnym śpiewaniu powstańczych piosenek.
Warszawa. Powstanie Warszawskie. Mokotów pamięta
Przez 63 powstańcze dni będą też eksponowane wystawy. Pierwsza z nich poświęcona jest Powstańcom Warszawskim z Pułku AK "Baszta". Kolejna, przypominająca życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Znów wędrujemy ciepłym krajem…". Można je oglądać w parku od strony ulicy Puławskiej i od strony Kazimierzowskiej.
Również w parku Orlicz-Dreszera podziwiać będzie można codzienne wieczorne iluminacje pomnika. W każdą niedzielę od 8 sierpnia do 26 września od godz. 17.00 będą tu ustawiane posterunki honorowe przy pomniku "Mokotów Walczący 1944". Ta celebracja trwać będzie 63 symboliczne minuty. Wartę pełnić będą funkcjonariusze Straży Miejskiej, żołnierze Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, policjanci z Garnizonu Stołecznego.