Warszawa: Mieszkańcy usiądą na nowych ławkach. Wiadomo, jak będą wyglądały
Do 2020 roku na stołecznych ulicach ma pojawić się 600 takich miejskich mebli. Na ich wybór mieli wpływ sami warszawiacy. Liczył się nie tylko wygląd, ale również wygoda i funkcjonalność.
Wzór nowej ławki zaprezentowany przez Miasto Stołeczne Warszawa został wyłoniony spośród czwórki finalistów. Zarząd zieleni właśnie podpisał umowę z wykonawcą zwycięskiego projektu. Warto zaznaczyć, że to mieszkańcy zdecydowali o tym, na czym chcą siedzieć.
- Wybierając nowe miejskie ławki sugerowaliśmy się opiniami warszawiaków. To właśnie oni pomogli nam zdecydować się na jeden z czterech zaproponowanych projektów. Teraz ławki będą prototypowane i pojawią się w kilku miejscach Warszawy. Czekamy na sygnały mieszkańców nie tylko na temat wygody użytkowania tych mebli miejskich, ale również informacje, gdzie nowe ławki są potrzebne – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Za realizację "nowej ławki warszawskiej" odpowiedzialna jest firma Investim S.A., a za projektem stoją Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski. Stołeczny ratusz tłumaczy, że przy wyborze brano pod uwagę nie tylkop wygląd. Liczyła się także wygoda oraz funkcjonalność mebla. W proces decyzyjny zostali włączeni przedstawiciele Warszawskich Rad Seniorów, pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz autorzy opracowania „Usiądziesz? Co sprawia, że na ławkach chce się siedzieć”.
Testy i konsultacje
Zanim jednak metalowo-drewniane ławki na stałe zagoszczą w przestrzeni miejskiej, warszawiacy będą mogli przetestować kilka prototypów. Wiadomo o trzech rodzajach siedziska: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników oraz z oparciem i podłokietnikami. Pierwsze egzemplarze jeszcze przed rozpoczęciem produkcji pojawią się w kilku najruchliwszych miejscach na terenie stolicy.
– Chcemy by ławki pojawiły się tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Dlatego też prosimy warszawiaków, by za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 przesyłali nam informacje o proponowanych lokalizacjach. Warto we wniosku podać numer pobliskiego budynku czy charakterystyczny punkt. Pierwsze ławki chcemy ustawić już we wrześniu. Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej musimy być jednak pewni, że stawiamy produkt o najwyższej jakości, spełniający oczekiwania mieszkańców – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Ostateczna forma mebla nie jest jeszcze ustalona. Ma to nastąpić dopiero po zebraniu uwag zgłaszanych przez warszawiaków na podstawie korzystania z prototypów nowych ławek. Stołeczni ogrodnicy nie chca też zamykać się w liczbie 600 egzemplarzy.
– W miarę napływu zgłoszeń będziemy podejmować decyzję o ewentualnym zwiększeniu zamówienia – zapewnia dyrektor Piwowarski i dodaje – W zanadrzu mamy również projekty dla ławek do odpoczynku na stojąco, a także plenerowych przewijaków dla niemowląt. Teraz czekamy tylko na informacje o potrzebach mieszkańców.
Wymiana ławek zostanie rozłożona w czasie. Jeżeli w niektórych miejcach Warszawy stare siedziska będa w dobrym stanie, nie będą one zastępowane przez nowy projekt. W przypadku niektórych przestrzeni brane są też pod uwagę inne warianty ławek.
Zobacz wideo: Gimnazjaliści w centrum Warszawy znęcali się nad gołębiem
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl