Warszawa. Miasto uruchamia program "Mama-Warszawianka na rynku pracy"
Stolica uruchamia program "Mama - Warszawianka na rynku pracy. Wygrajmy z COVIDEM". To odpowiedź na niepewną sytuacją na rynku pracy spowodowaną pandemią. Będzie to również wsparcie dla kobiet, którym brakuje pewności siebie, szczególnie kiedy zostają mamami.
21.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:55
Warszawa. Założenia programu
Warsztaty i szkolenia mają na celu uchronić matki aktywne zawodowo przed negatywnymi skutkami pandemii na rynku pracy. Mają jednocześnie wzmocnić ich poczucie własnej wartości.
Jak informuje stołeczny ratusz, działania skierowane są do kobiet, które na stałe mieszkają w Warszawie. Program w szczególności przeznaczony jest dla mam, które mają trudności z powrotem na rynek pracy lub dalszym rozwojem kariery. Program szkoleniowy odbędzie się w języku polskim. Miasto jednak zachęca, aby wzięły w nim także udział migrantki mieszkające w Warszawie, pochodzące z Ukrainy czy Białorusi.
W pierwszym etapie uczestniczki będą rozwijały swoje predyspozycje i wzmacniały pewność siebie. W kolejnym wezmą udział w warsztatach, które pomogą im w rozwoju oraz wyborze ścieżki kariery zawodowej. W ostatnim etapie będą rozwijały konkretne umiejętności, które pomogą im wrócić na rynek pracy lub założyć własny biznes.
Warszawa. Aktywność zawodowa kobiet
Jak podkreślają władze miasta, współczynnik aktywności zawodowej u kobiet w Polsce jest bardzo niski. W pierwszym kwartale 2020 roku wynosił tylko 47,8 proc. w porównaniu z mężczyznami, u których był on wyższy i wynosił 64,9 proc. Pandemia koronawirusa mocno odbija się na sytuacji zawodowej Polek. Z badań Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że co piąta ankietowana boi się, że straci pracę, prawie 12 proc. już ją straciła, a 10 proc. nie wie czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości. Pojawia się coraz więcej sygnałów o zwalnianiu kobiet pracujących w branżach, które najbardziej ucierpiały - a były w nich zatrudnione głównie kobiety (usługi, kultura, gastronomia) oraz kobiet, które po zamknięciu żłobków czy przedszkoli korzystały ze zwolnień na opiekę nad dzieckiem.
Dodatkowo wyniki pokazały co utrudnia ankietowanym kobietom rozwój zawodowy: ciągle brakuje im wystarczającej pewności siebie (36 proc.) i kompetencji (16 proc.).
Projekt będzie realizowany przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet przy wsparciu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.
Rekrutacja do programu rozpoczyna się 21 września. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić formularz online, dostępny w specjalnej zakładce na stronie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Wyniki rekrutacji będą znane 13 października.