RegionalneWarszawaWarszawa. Malarstwo - najlepsze na nerwy lekarstwo w Zachęcie

Warszawa. Malarstwo - najlepsze na nerwy lekarstwo w Zachęcie

Tytuł spotkania, na jakie zaprasza 26 maja Narodowa Galeria Sztuki, został zaczerpnięty z twórczości Pawła Jarodzkiego, związanego z wrocławską legendarną twórczą Grupą Luxus. To wznowienie kierowanego do odbiorców 60+ cyklu, który tym razem nauczy też słuchaczy poznawania sztuki za pośrednictwem nowego narzędzia.

Warszawa. Malarstwo - najlepsze na nerwy lekarstwo w Zachęcie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

"Zachęta" zdecydowała się nawiązywać z odbiorcami kontakt za pomocą wszelkich dostępnych kanałów i aplikacji. Dlatego wszelkie wykłady, spotkania i pokazy prowadzone są, póki nie będą mogły odbywać się realnie, online przez aplikację zoom.

O twórczości Pawła Jarodzkiego i Grupy Luxus, którą współtworzył, opowie Maria Kosińska, historyczka sztuki, edukatorka i inicjatorka prowadzonego wraz z Barbarą Dąbrowską cyklu spotkań o sztuce dla seniorów i seniorek.

Prowadząca ma zamiar zaaplikować słuchaczom „najlepsze na nerwy lekarstwo” w dawkach bez ograniczeń. Twórczość Pawła Jarodzkiego, rocznik 1958, zaczęła się od jednego z najsławniejszych i najdroższych dziś na rynku sztuki ręcznie robionych magazynów fanzinowych Luxus. Od tej „gazety” wzięła się nazwa grupy twórczej, zawiązanej podczas strajków z początku lat 80. na wrocławskiej ASP.

Młodzi twórcy wychodzili z założenia, że w biednym i szarym PRL-u, w jego najgorszym i najbardziej dojmującym czasie, tuż przed upadkiem systemu, piękno muszą sobie po prostu zrobić sami, by zaspokoić tęsknotę za nieosiągalną wówczas i niemal nierealną urodą luksusowych przedmiotów i potrzebą nieopanowanego konsumpcjonizmu.

Paweł Jarodzki w Zachęcie

#

Luxus był remedium na beznadzieję, kolorem zwalczał błotnistość otoczenia i okazał się dobrym sposobem na przetrwanie agonii ustroju. Dokonania grupy przeszły do historii sztuki, prace skupionych w niej twórców znalazły swoje miejsce w zasobach muzealnych. Paweł Jarodzki ma również wiele dzieł w swoim indywidualnym dorobku - obrazy, komiksy, a w 2014 w Korporacji Ha!art ukazała się jego książka ”Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”.

- Artysta i jego pełne ironii spojrzenie na świat staną się pretekstem do opowieści o street arcie, kulturze masowej i sztuce zadawania pytań - zachęcają organizatorzy. Aby dołączyć do spotkania nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania w komputerze, wystarczy wypełnić formularz i w wyznaczonej porze kliknąć w link otrzymany w mailu.
Odpowiedzi na pytania można uzyskać pod numerem 576 938 347 lub pisać na adres informacja@zacheta.art.pl lub kom.

Formularz zgłoszeniowy TUTAJ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)