Warszawa. Letniska. Sentymentalna podróż po linii otwockiej
Świdermajery, modernistyczna architektura, ślady żydowskiej społeczności, niezwykłe przyrodnicze walory przyrody i letniskowa atmosfera - to wszystko przywołuje książka "Letnisko". Wydawnictwo towarzyszyć będzie szykowanej na lato wystawie "Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX w." w Domu Spotkań z Historią.
16.06.2021 17:09
Wystawa opowiadać będzie o złotych latach rozwoju linii otwockiej, o czasie, gdy w niewielkiej odległości od stolicy zaczęły rosnąć jak grzyby po deszczu urocze domy w nadświdrzańskim stylu, zwane świdermajerami i gdy warszawiacy zaczęli doceniać wyjątkowe walory klimatyczne leśnych obszarów. Zaczęły tu powstawać sanatoria, a z miasta latem ciągnęły całe pielgrzymki letników.
Subiektywny przewodnik po linii otwockiej stworzyła Agnieszka Kowalska. Autorka jest dziennikarką, redaktor naczelną serwisu Warszawawarsaw.com. Ma na koncie już alternatywne przewodniki po Warszawie z cyklu "Zrób to w Warszawie!" i "Warszawa Warsaw", napisała też książkę dla dzieci "Hej, Szprotka!". Jej najnowsze dzieło to zaproszenie do zwiedzania magicznych podwarszawskich okolic.
Warszawa. Letniska. Sentymentalna podróż po linii otwockiej
Autorka wie, o czym pisze; sama jest mieszkanką Falenicy. I właśnie tam, na swoje ulubione ścieżki, do zakamarków i leśnych zakątków Wawra, Anina, Międzylesia, Radości, Miedzeszyna, Michalina, Józefowa, Świdra, Otwocka, Śródborowa i Celestynowa, zaprasza swoich czytelników.
Książkę można potraktować jako album z pięknymi zdjęciami, a także jako turystyczny przewodnik. Proponuje wycieczki, podczas których w kilka godzin zobaczyć można coś niezwykłego: sosnowe lasy, wydmy, bagna, rezerwaty przyrody nad Wisłą, brzegi Świdra, piękne plaże, fantastyczną architekturę, poprzez którą poznać można historię miejsc.