Trwa ładowanie...

Warszawa. Kwitnące wiśnie czekają w Powsinie

Znakomita wiadomość: od soboty otwierają się bramy Ogrodu Botanicznego w Powsinie. To ostatni moment, by zobaczyć kwitnące wiśnie.

Warszawa. Kwitnące wiśnie czekają w Powsinie
dgpkoau
dgpkoau

Placówka Polskiej Akademii Nauk - Centrum Zachowanie Różnorodności Biologicznej w Powsinie zadecydowało się znów wpuścić do swoich ogrodów zwiedzających. Wprawdzie spacery po alejach trzeba odbywać z zachowaniem stosownych zasad bezpieczeństwa, w maskach i rękawiczkach, ale uroda kwitnących roślin może pozwoli zapomnieć o dyskomforcie.

Do podróży do Powsina zmotywuje zapewne wideo z zaproszeniem, jakie przygotował doktor Adam Zagajewski, kierownik Zespołu Kolekcji Roślin Ozdobnych w powsińskim ogrodzie.

- Pod kwiecistym baldachimem każdy jest wybrankiem wiosny - przekonuje botanik, kusi do przyjazdu i wylicza wszystkie odmiany kwitnących wiśni.

Kraina kwitnącej wiśni niech się przyśni

Adam Zagajewski zachęca szczególnie do obejrzenia wiśni posadzonych własnoręcznie przez japońską cesarską parę - Jego Cesarską Wysokość Następcę Tronu Księcia Akishino wraz z małżonką Jej Cesarską Wysokością Księżną Kiko. Książę zasadził drzewo wiśni Autumnalis Rosea na terenie nowo utworzonego Reiwa Sakura Garden.

dgpkoau

- Reiwa, z japońskiego: piękna harmonia), to nazwa nowej ery panowania japońskiego cesarza Naruhito, która rozpoczęła się 1 maja. Zaś Autumnalis Rosea’ to jedna z najpiękniejszych w naszym kraju odmian wiśni - wiosną zachwyca różowymi, a później białymi kwiatami, pięknie prezentując się również jesienią - tłumaczy botanik.

Posadzenie drzewek nastąpiło w zeszłym roku. Następca tronu wziął udział w spacerze po Ogrodzie Botanicznym, obejrzał wystawę kur ozdobnych, w tym ras czubatki polskiej i czubatki dworskiej odnowionej staraniami polskich hodowców oraz Aleję im. Marii Skłodowskiej-Curie, zatrzymując się przy buku dedykowanym japońskiemu fizykowi, laureatowi Nagrody Nobla, profesorowi Leo Esaki, który 18 lat temu zasadził w Alei czerwonego buka.

- Gdyby na tym świecie nie było wcale kwitnących wiśni, jakże spokojne byłyby nasze serca na wiosnę - przytacza doktor słowa starożytnego japońskiego poety Ariwara no Narihira.

Trochę niedogodności

Ogród zwiedzać można w weekendy od 9 do 20, w tygodniu od 15 do 20. Oranżeria nadal będzie nieczynna. Nie usiądziemy też w Cafe Ogród, zamówić tam można jedynie napoje i potrawy na wynos. Ceny biletów 15 zł normalny, 10 ulgowy.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgpkoau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgpkoau
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj