Warszawa. Kończy się adaptacja czterech psów służbowych w stołecznej policji
W Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Stołecznej Policji kończy się adaptacja czterech owczarków niemieckich. Od czerwca będą wykorzystywane do badań osmologicznych.
31.05.2021 09:15
Z opinii osmologicznych Laboratorium Kryminalistycznego KSP korzysta garnizon stołeczny (Warszawa i powiaty ościenne), woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz pomorskie. Z badań oprócz policji korzystają też inne służby.
Nowe psy stołecznej policji - Otil, Ogi, Oro i Ondo - zostały kupione od polskiego hodowcy. Do służby zostały przyjęte w sierpniu 2020 roku. - Przed przyjęciem ich do służby psy musiały przejść różne testy, w tym zdrowotne. Gdy je przyjmowaliśmy były w bardzo podobnym wieku, bo miały od 10-12 miesięcy - wyjaśniła biegła z zakresu osmologii KSP kom. Aleksandra Szyszka.
Cztery młode owczarki niemieckie szkoliły się wraz z przewodnikami w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pod okiem instruktorów przechodziły tresurę praktyczną, która ma za zadanie rozwinąć umiejętności w zakresie pracy węchowej niezbędnej do badań osmologicznych i utrzymania sprawności użytkowej psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego. - Każdy pies ma swojego przewodnika. Na kursie wymagane jest, żeby przewodnik miał dwa psy i stąd się wzięła ta liczba czerech psów, ponieważ mamy dwóch przewodników - podkreśliła biegła z zakresu osmologii.
- Początkowo szkolenie miało trwać siedem miesięcy, ale z uwagi na epidemię koronawirusa zostało skrócone do sześciu miesięcy. Od samego początku psy były szkolone pod kątem osmologicznym – poinformowała Szyszka, dodając, że pod koniec lutego 2021 roku psy przeszły tzw. "atestację" z wynikiem pozytywnym.
Po zdanym egzaminie psy przyjechały do Laboratorium Kryminalistycznego KSP przy ul. Jagiellońskiej 49 w Warszawie, gdzie do końca maja trwa ich adaptacja do otoczenia "i do tego, z czym będą się mierzyły w najbliższej przyszłości, czyli badań osmologicznych".
Zobacz także: Ostra opinia pod adresem marszałek Witek. Stanowcza reakcja gościa WP
Po zakończeniu adaptacji od czerwca ruszy Pracownia Badań Osmologicznych, która znowu będzie mogła przyjmować zlecenia ze spraw karnych, prowadzonych przez różne organy. - Osmologia jest działem kryminalistyki, który zajmuje się identyfikacją człowieka na podstawie śladów zapachowych. Polega to na tym, że najczęściej do nas zostaje przysłany materiał dowodowy w postaci zabezpieczonej próbki zapachu z odpowiednio wytypowanego miejsca, z którym najprawdopodobniej sprawca miał kontakt. Wraz z materiałem dowodowym przesyłany jest do nas materiał porównawczy od tej osoby, która może mieć związek ze zdarzeniem – powiedziała. Jak dodała, do badań właśnie będą wykorzystywane nowe owczarki niemieckie.
Nowe psy - Otil, Ogi, Oro i Ondo - wprowadziły się do odbudowanych pomieszczeń niemalże w rok po tragedii, do której doszło 21 lutego 2020 roku. Wtedy podczas awarii ciepłowniczej zginęło sześć psów policyjnych - Edamis, Jogin, Jerk, Lasso, Long i Magnet. Po tragedii udzielono wsparcia psychologicznego policjantom - ich przewodnikom, a w laboratorium kryminalistycznym Komendy Stołecznej Policji odsłonięto tablicę upamiętniającą psy.