RegionalneWarszawaWarszawa. Jak wytresować smoka. Bajeczna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Warszawa. Jak wytresować smoka. Bajeczna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Ta ekspozycja to zaproszenie w podróż po krainie wyobraźni i legend. W muzealnych plenerach można podziwiać dwadzieścia fantastycznych smoczych postaci. Niektóre wyglądają naprawdę niepokojąco - machają skrzydłami, mruczą i groźnie łypią okiem. A z niektórymi można się zaprzyjaźnić, a nawet pogłaskać.

Warszawa. Jak wytresować smoka. Bajeczna wystawa w Muzeum Ziemi PAN
Warszawa. Jak wytresować smoka. Bajeczna wystawa w Muzeum Ziemi PAN
Źródło zdjęć: © Muzeum Ziemi PAN

06.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:50

W zeszłym roku w Muzeum Ziemi PAN w parku Rydza-Śmigłego zobaczyć można było galerię dinozaurów. Figury będące eksponatami wystawy Living Dinosaurs były rekonstrukcjami pragadów, wykonanymi na podstawie znalezionych na całym świecie szczątków. Ze smokami, które teraz zawładnęły muzealną przestrzenią jest inaczej: ich powstanie inspirowała jedynie ludzka wyobraźnia.

Smokom do dinozaurów blisko - wiążą się z odległą przeszłością, budzą dziecięce emocje, są niebezpieczne, ale nie trzeba się ich bać, bo ich po prostu nie ma. Z całą pewnością znajdowane przez ludzi pozostałości po wielkich jaszczurach i ptaszyskach przyczyniły się do ożywienia smoków w mitach i legendach.

Organizatorzy ekspozycji przekonują, że ma ona nie tylko walor rozrywkowy, ale i edukacyjny. Możemy porównać, jak smoki wyobrażali sobie przedstawiciele różnych cywilizacji - mieszkańcy krajów europejskich i azjatyckich.

Warszawa. Jak wytresować smoka. Bajeczna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Spojrzeć bajkowym stworom prosto w oczy to wyjątkowa okazja dla najmłodszych gości muzeum Akademii Nauk. Nawet jeśli nauka dystansuje się od smoków jako bytu, nie neguje przecież ich istnienia w ludzkiej świadomości.

Wystawa w Muzeum Ziemi potrwa do 31 października. Placówka przy alei Na Skarpie 20/26 czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15, w sobotę nieczynne. W niedzielę otwarte od 10 do 16. Bilety nie są tanie - normalny 50 złotych, ulgowy 40, rodzinny dla 2 osób dorosłych i dziecka to koszt 90 złotych, ale ożywione makiety smoków i możliwość interakcji z tymi wielkimi zabawkami mogą z pewnością zrekompensować ten wydatek.

Zobacz także
Komentarze (0)