Trwa ładowanie...

Warszawa. Hulajnogi elektryczne tracą przywileje. Na Stare Miasto nie wjedziesz

Miasto przygotowało nowe zasady używania elektrycznych hulajnóg. Przepisy wejdą w życie już 20 maja.

Warszawa. Hulajnogi elektryczne tracą przywileje. Na Stare Miasto nie wjedzieszWarszawa. Hulajnogi elektryczne tracą przywileje. Na Stare Miasto nie wjedzieszŹródło: ZDM
d344vn5
d344vn5

Elektryczne hulajnogi na ulicach Warszawy są dostępne od 2018 roku. Od tego czasu wielokrotnie informowaliśmy o wypadkach czy niebezpiecznych sytuacjach z udziałem użytkowników tych urządzeń. Szybka, chaotyczna jazda, ale także pozostawianie hulajnóg w różnych miejscach, które nie są do tego przeznaczone stały się prawdziwym źródłem licznych problemów mieszkańców stolicy.

Zarząd Dróg Miejskich apelował do Ministerstwa Infrastruktury o zmianę przepisów w tej kwestii.

"Uczestniczyliśmy w konsultacjach społecznych i składaliśmy uwagi do kolejnych wersji ustawy. W końcu, na początku 2021 roku ustawa trafiła na ścieżkę legislacyjną zmierzającą do uchwalenia i w kwietniu została podpisana przez prezydenta. 20 maja nowe przepisy wejdą w życie" – podał Zarząd Dróg Miejskich.

Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży

Warszawa. Co się zmieni?

Nowe przepisy będą dotyczyć m.in. parkowania hulajnóg. Urządzenie będzie można pozostawić tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli w najbliższej okolicy takiej strefy nie będzie – na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

d344vn5

W tym celu władze miasta zaproponowały oznakowanie stojaków dla rowerów odpowiednią naklejką, która wskaże, że jest to parking rowerów i e-hulajnóg.

Znacząca zmiana dotknie "hulajnogowych piratów drogowych". Zgodnie z nową ustawą, e-hulajnogi nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h.

"Miasto oczekuje, że e-hulajnogi oferowane do wypożyczenia nie będą umożliwiały przekroczenia tej prędkości. Operatorzy wielokrotnie deklarowali, że są gotowi wprowadzić takie ograniczenie. Będziemy również analizować możliwość wprowadzenia punktowego i czasowego ograniczania prędkości w szczególnych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo – np. na Bulwarach Wiślanych" – wskazali stołeczni drogowcy.

To jednak nie koniec zmian, które już niebawem mają wejść w życie. Wjazd w niektóre miejsca dla elektrycznych urządzeń będzie zabroniony. Chodzi m.in. o Stare Miasto. Jak tłumaczy ZDM, ruch na Starówce pojazdów na tak małych kołach jest niebezpieczny, ponadto na wąskich uliczkach nie da się zaparkować hulajnogi tak, aby nie blokować przejścia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d344vn5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d344vn5
Więcej tematów