Trwa ładowanie...

Warszawa. Hotel dla jaskółek. Wiosną mogą zasiedlać wieżę na Pradze

To już druga taka konstrukcja w stolicy. Oknówki będą w niej bezpieczniejsze, niż w urządzonych przez siebie gniazdach na kilkunastopiętrowych blokach. Budowę wież dla jaskółek poprzedziły konsultacje z ornitologami.

Warszawa. Hotel dla jaskółek. Wiosną mogą zasiedlać wieżę na PradzeWarszawa. Hotel dla jaskółek. Wiosną mogą zasiedlać wieżę na Pradze
d3mmuet
d3mmuet

Jaskółcze gniazda stworzone przez człowieka są zrobione z ekologicznych materiałów. Trociny zostały tak spreparowane, że powstał materiał bardzo podobny do tego, którym posługują się ptaki przy szykowania swoich schronień.

Wieża ma instalację fotowoltaiczną, która dostarcza energię do urządzenia emitującego dźwięki, które przekonać mogą jaskółki do osiedlenia się w nowym domku. Tam będzie im o wiele lepiej niż we własnych gniazdach, które często są niszczone podczas malowania elewacji na blokach. Bywa też, że szukają przestrzeni dla siebie na strychach lub niezamkniętych klatkach schodowych, a wtedy ich obecność nie jest pożądana przez ludzi - potrafią zabrudzić przestrzeń pod gniazdem. Dlatego też często zdarza się, że gniazda są celowo niszczone.

Wieża przy Witolińskiej na Pradze Południe powstała, bo w okolicy znajdują się trzy kilkunastopiętrowe bloki, na których znaleziono około 40 gniazd tych ptaków. Konstrukcja ma ponad 7 metrów wysokości. Na szczycie słupa mieszczą się 42 gniazda.

d3mmuet

Podobna budowa powstała w maju tego roku na Bielanach. Okazuje się, że konstrukcja się sprawdza. I jedna i druga warszawska wieża dla jaskółek to pomysł mieszkańców - potrzebę stworzenia tego udogodnienia dla ptaków wykazało głosowanie w budżecie obywatelskim.

Warszawa. Hotel dla jaskółek. Do nowych domków zwabi je dźwięk

Warto pamiętać, że szykuje się kolejne głosowanie. Jeszcze przez miesiąc, do 25 stycznia 2021 roku można składać nowe projekty. W 8. edycji programu na rozdysponowanie czeka niemała kwota - ponad 93 miliony złotych.

Policja ma 21 nowych pojazdów. W tym motocykl i skutery wodne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mmuet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mmuet
Więcej tematów