Warszawa. Film o lwowskim alchemiku. Na premierze będą potomkowie naftowego inżyniera
Uroczysta premiera filmu "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa" w stołecznym kinie Luna będzie miała wyjątkowy charakter. Przybędą potomkowie słynnego pioniera przemysłu gazowniczego w Polsce. Kolejne pokazy planowane są w Jaśle, Rzeszowie i Bóbrce - miejscowościach, w których rozpoczęła się historia polskiego przemysłu naftowego.
Obraz jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Produkcją zajął się Bogdan Miszczak. Bohater ich dzieła, Marian Wieleżyński, to twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego. Spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników.
- Nieczęsto zdarzają się takie postacie - nonkonformista, realnie zmieniający rzeczywistość wokół siebie. Buntownik, który do końca pozostał wierny swoim ideałom. Wynalazca i społecznik, przy każdej okazji podkreślający, że dobry interes to taki, który wszystkie strony uważają za dobry - mówi scenarzystka filmu, Małgorzata Sobieszczańska.
Dzisiejszy przemysł naftowy nie istniałby, gdyby Ignacy Łukasiewicz. Wieleżyński - ojciec polskiego gazu - kontynuował jego dzieło. Zdjęcia do filmu realizowane były w sanockim skansenie, miejskim parku w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Krośnie i na polach naftowych w Krygu koło Gorlic.
Warszawa. Film o lwowskim alchemiku. Na premierze będą potomkowie naftowego inżyniera
Film to debiut reżyserski Mariusza Bonaszewskiego. W obsadzie filmu znaleźli się Dawid Czupryński, który zgra młodego Wieleżyńskiego i Wojciech Zieliński, który wcieli się w dorosłego chemika i przedsiębiorcę Zagrają też Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. W podwójnej roli: reżysera i aktora, wystąpił Mariusz Bonaszewski.
"Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa" to trzecia produkcja z cyklu "Polscy Wizjonerzy". Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S.A. Relację z wydarzenia i film można zobaczyć on-line. Początek o godzinie 19.30 na www.telewizjaobiektyw.pl