Warszawa. Eksperyment z mikrosklepem zakończony. IKEA zamyka niewielką placówkę handlową w galerii Blue City
Testowanie, czy mają rację bytu małe sklepiki z ofertą szwedzkiej sieci z meblami i wyposażeniem wnętrz, zakończone. Sklep w Warszawie, który był eksperymentalną placówką, nie sprawdził się. Działać będzie więc tylko do końca roku 2021 roku.
14.07.2021 13:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Okazuje się, że IKEA, urządzona jak zwykły sieciowy sklep w galerii handlowej Blue City, był próbą, jaką postanowił przeprowadzić koncern. Zamiast tradycyjnej dla sklepów tej marki wielkopowierzchniowej, kilkukondygnacyjnej struktury z symulacją urządzenia mieszkania, magazynami i obszerną częścią gastronomiczną, powstał klasyczny galeryjny punkt sprzedaży. Zajmował wprawdzie dwa piętra, ale ogólna powierzchnia sklepu wynosi 5 tysięcy metrów kwadratowych.
W 2018 roku, podczas otwarcia salonu w Blue City, biuro prasowe IKEI wyjaśniało, że choć działała zawsze w centrach na obrzeżach miast, to pora wypróbować innych sposobów dotarcia do klienta. Teraz informacja biura prasowego wyjaśnia, że niektóre projekty testowe dobiegają końca i to właśnie dotyczy placówki utworzonej trzy lata temu.
Warszawa. Eksperyment z mikrosklepem zakończony. IKEA zamyka niewielką placówkę handlową w galerii Blue City
Sklep w Blue City powstał jako punkt konsultacyjny sieci, miejsce, gdzie można przedyskutować sprawę zakupów z doradcami i zamówić domowe dostawy, a przy okazji zaopatrzyć się w drobne podręczne towary z oferty - coś praktycznego, przydatnego w kuchni, produkty z oferty spożywczej czy wyposażenie sypialni lub salonu.
Ta koncepcja nie sprawdziła się, czy też nie miała na to szansy, skoro przez epidemię koronawirusa przez wiele miesięcy zamknięte były wszystkie galerie, podobnie zresztą jak i wielkopowierzchniowe markety IKEI. Zakupy można było zrobić tylko z dostawą, a ofertę sklepu sprawdzać jedynie w sieci.
Informując o zamknięciu placówki w Blue City IKEA zapewnia, że pracownicy tam zatrudnieni nie stracą posad. Firma zaproponuje im przeniesienie się do działających punktów.
W tym roku IKEA, która otworzyła swój pierwszy sklep w Warszawie przy ulicy Bacewicz na Ursynowie trzy dekady temu, świętuje marketingowo 60-lecie zaistnienia w Polsce. W 1961 roku pierwszą partię 500 krzeseł dla szwedzkiej sieci wyprodukowała fabryka mebli w Radomsku. Był to model krzeseł z giętego drewna bukowego o nazwie Ogla, przez długie lata przedmiot pożądania polskich użytkowników.