Trwa ładowanie...

Warszawa. Drożeje wywóz śmieci. Taniej jest w Berlinie

Od grudnia dwu i półkrotnie wzrosną opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Podobnie będzie w innych miastach. Dlaczego będzie drożej? Samorządy mówią o wyższych kosztach po nowelizacji ustawy. Ekspert wskazuje, że nie wiedzą, jak zagospodarowywać odpady, co wykorzystują doświadczone zagraniczne firmy.

Warszawa. Od grudnia wzrosną opłaty za wywóz śmieciWarszawa. Od grudnia wzrosną opłaty za wywóz śmieciŹródło: PAP, fot: Michał Walczak
dpgv6ap
dpgv6ap

Jak pisze "Business Insider", rodzina czteroosobowa w warszawskich blokach od marca 2020 płaciła za wywóz śmieci 65 zł. Wtedy był to wzrost z 37 zł, czyli o 76 proc. Ale w grudniu stawka znowu ma iść w górę. Będzie uzależniona od zużycia wody. Warszawiacy zapłacą 12,73 zł za m sześc. To przy średnim zużyciu wody około 3 m sześc. na osobę oznacza około 38 zł za osobę miesięcznie. W przypadku naszej przykładowej rodziny opłata wzrośnie z 65 zł do 152 zł miesięcznie, czyli aż o 135 proc. Pod warunkiem, że zużywa tylko 3 m sześc. na głowę.

Dlaczego ustalono opłatę za śmieci zależną od zużycia wody? W statystykach zużycia wody GUS podaje, że to aż 12 m sześc. na osobę. Tak wysoki rezultat to jednak efekt ukrywania, ile naprawdę osób zamieszkuje mieszkania wynajmowane czy własnościowe. Jeśli zarządcy nieruchomości poda się niską liczbę lokatorów, to niższy będzie też szereg opłat, w tym opłata do samorządu za wywóz śmieci. I ludzie w ten sposób "kombinują".

Jak te ceny wyglądają na tle np. Niemiec?

dpgv6ap

Warszawa. Taniej jest w Niemczech

Jak podaje "Business Insider", przeciętne czteroosobowe niemieckie gospodarstwo domowe, które co 14 dni opróżnia swój 120-litrowy kosz na śmieci i 120-litrowy kosz na odpady organiczne, płaci średnio równowartość około 102 zł miesięcznie w 2020 r. - wynika z badań. Czteroosobowa rodzina z Berlina płaci za wywóz śmieci trochę więcej, bo 120 zł miesięcznie. W Warszawie będzie około 152 zł, czyli o jedną czwartą drożej niż w Berlinie.

Choć śmieci segregujemy na coraz to nowe sposoby, to ich wywóz drożeje. A warszawiacy będą mieli najdrożej. Wiceminister środowiska Jacek Ozdoba na konferencji prasowej przedstawił niedawno wyliczenia dla pięcioosobowej rodziny.

W Warszawie taka rodzina zapłaci według niego 250 zł miesięcznie (według wyliczeń gazety dla zużycia wody 3 m sześc. miesięcznie - 191 zł), w Szczecinie 150 zł, w Katowicach 106 zł, Gdańsku - 75 zł, a w Poznaniu przed podwyżką - 70 zł. Wkrótce w Poznaniu będzie to już 125 zł, czyli dwie trzecie tego co w Warszawie.

Jak przypomina "Business Insider" wielkie podwyżki już przecież w ostatnim roku były. W ciągu 12 miesięcy do września 2020 średnia opłata za wywóz śmieci w Polsce wzrosła o aż 50,4 proc. - podał niedawno GUS. Z tego tylko w tym roku o 47,7 proc. Na wysoki wskaźnik inflacji gospodarka odpadami miała ostatnio duży wpływ.

dpgv6ap

Przepisy mają na celu wypełnienie zobowiązań unijnych. Celem nałożonym przez UE jest poziom recyklingu odpadów wyższy niż 55 proc. do 2025 roku i składowanie poniżej 10 proc. odpadów do 2035 roku. Według danych Eurostatu z aktualizacją na 2018 rok na wysypiska trafiało u nas 26,4 proc. śmieci, a recykling (z energetycznym) dotyczył 52,9 proc.

Źródło: "Business Insider"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpgv6ap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpgv6ap
Więcej tematów