Warszawa dofinansowuje wymianę "kopciuchów". Pomogą kominiarze
Pomimo trwającego lata, jeszcze pod koniec sierpnia, stołeczni kominiarze rozpoczną sprawdzanie tzw. "kopciuchów" na Targówku. Jak co roku, miasto proponuje dofinansowanie na wymianę pieca.
24.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:44
Warszawscy kominiarze podczas wizyty sprawdzą jakie piece mają mieszkańcy Targówka oraz będą informować o dotacjach na wymianę "kopciucha".
Warszawa walczy ze smogiem
"Walka ze smogiem to jeden z głównych priorytetów Warszawy. Oferujemy atrakcyjne dotacje dla mieszkańców, które pozwalają pokryć nawet całkowity koszt likwidacji tzw. 'kopciucha'. W tym celu porozumieliśmy się z kominiarzami. Będą oni przypominać mieszkańcom, że na jakość powietrza ma wpływ również to, czym ogrzewają dom lub siedzibę firmy, a przy okazji wspomną o miejskim dofinansowaniu" – podała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie.
Jak informuje Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza, Warszawa zawarła porozumienie z Krajową Izbą Kominiarzy, dotyczące współpracy przy inwentaryzacji pieców i kotłów grzewczych.
Pierwszą dzielnicą, w której jeszcze w tym miesiącu ruszą prace będzie Targówek.
"Kominiarze będą zbierać dane o źródłach ogrzewania w lokalach, edukować o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców, a także zachęcać warszawiaków do skorzystania z miejskiego programu dotacji do likwidacji tzw. „kopciuchów”. Ich zadaniem będzie również przypomnienie, jak ważna jest bezpieczna eksploatacja przewodów kominowych i wentylacyjnych" – tłumaczy Urząd Miasta.
Wszelkie działania o charakterze pilotażowym, prowadzone przez kominiarzy mają odbywać się z zachowaniem zalecanych obostrzeń w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną. Miasto planuje zakończyć inwentaryzację jeszcze w tym roku.
Warszawa dofinansuje wymianę "kopciucha"
W tym roku Warszawa przeznaczy pierwszy raz tak wysoką kwotę na walkę ze smogiem – będzie to suma 300 mln złotych.
"Miasto oferuje do 100 proc. dofinansowania na wymianę pieca – pod warunkiem, że wniosek o dotację złożymy do końca 2020 roku. W przyszłym roku dofinansowanie spadnie do 90 proc. kosztów wymiany pieca, a w 2022 roku do 70 proc. Osoby, które nie zawnioskują o dotację do końca 2022 roku, będą musiały pokryć koszt wymiany kopciucha w całości z własnej kieszeni" – zaznacza Karolina Gałecka.
Wymiana pieców i starych kotłów na bardziej ekologiczne poprawi jakość powietrza w mieście. Wnioski o dotacje przesyłać można przez cały rok.