Warszawa. Dalsze losy teatru przy ul. Kasprzaka 22
Udało się uratować teatr na ul. Kasprzaka 22, gdzie znajduje się historyczna scena teatralna Teatru na Woli. Po remoncie będzie tam miał swą siedzibę Teatr Żydowski.
Jeszcze w tym roku otwarte zostaną dwie najnowocześniejsze sceny w Warszawie. 3 października 2020 otwarta została Scena 20 Teatru Ateneum, a w ciągu kolejnych tygodni otworzy się wyremontowana siedziba Teatru Baj – poinformował stołeczny ratusz. Pandemia nie zmieniła priorytetów miasta. - Kultura była i jest ważna dla tożsamości Warszawy i jej mieszkańców – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka-koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
Warszawa. Teatr Żydowski w nowej siedzibie
Zmodernizowany teatr na Kasprzaka 22 stanie się siedzibą Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Teatr od 2016 roku nie posiada stałego miejsca prezentacji artystycznej. Jego siedziba przy Placu Grzybowskim w 2017 r. została rozebrana. Plany stworzenia nowego miejsca w zabytkowej kamienicy przy ul. Próżnej 14 okazały się zbyt skomplikowane.
Na mocy porozumienia dyrektorów Teatru Dramatycznego i Teatru Żydowskiego ustalono, że Teatr Dramatyczny do końca 2020 r. wynajmie dodatkową przestrzeń w Pałacu Kultury i Nauki. Tam zostaną przeniesione z Kasprzaka 22 biura teatru, a także repertuar prezentowany na Scenie na Woli. Teatr Dramatyczny po tej zmianie nadal będzie dysponował trzema salami teatralnymi: Salą im. G. Holoubka, Salą im. H. Mikołajskiej i Małą Sceną.
Warszawa. Historia sceny przy Kasprzaka 22
Budynek przy ul. Kasprzaka 22 od samego początku pełnił funkcje kulturalne. Początkowo było w nim Kino „Mazowsze”, a potem teatr, jednak nie zawsze jako wyodrębniona instytucja kultury. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku do Teatru na Woli został przyłączony Teatr Kwadrat. Miejsce było też tymczasową siedzibą dla Teatru Narodowego, kiedy ten po pożarze utracił swoją siedzibę. Po 1990 roku była to scena impresaryjna. Przenosząc repertuar Sceny na Woli Teatru Dramatycznego - na Scenę im. Haliny Mikołajskiej, trudno dostrzec uszczerbek – patronka zapisuje się w historii pięknym, nie tylko artystycznym życiorysem.