Warszawa. Czy Veturilo zniknie ze stołecznych ulic? Ratusz szuka rozwiązania
Obecny operator Veturilo, zgodnie z umową, świadczy usługi do końca sezonu tego roku. W dalszym ciągu nie udało się rozstrzygnąć przetargu na nowego dostawcę rowerów miejskich.
Firma Nextbike Polska, która w maju złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości, ma podpisaną umowę na świadczenie usług w Warszawie do końca sezonu 2020. Wówczas po czterech latach, kontrakt wygaśnie.
"Już w marcu 2020 roku Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na nowy system, który ma służyć warszawiakom w latach 2021-2028. Poprzedziły go konsultacje społeczne, analiza ekspercka i dialog techniczny z potencjalnymi operatorami. System Veturilo ma się nie tylko powiększyć, ale również unowocześnić i stać jeszcze bardziej przyjazny dla użytkowników" – tłumaczy dalsze kroki w tej sprawie Tomasz Kunert, zastępca rzecznika prasowego Urzędu Miasta.
Warszawa. Plany pokrzyżował koronawirus
Jednak zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przetargu wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego oraz zawieszono funkcjonowanie Veturilo na przeszło miesiąc – od 1 kwietnia do 5 maja. Jak wyjaśnia stołeczny ratusz, trudne do przewidzenia skutki pandemii odbiły się mocno na całym rynku rowerów miejskich, miały też wpływ na dalsze losy ogłoszonego przetargu.
Zobacz także: Spacyfikowali pijanego pasażera bez maski. Nagranie z samolotu
"Mimo zapytań od kilku potencjalnych wykonawców, ostatecznie ofertę złożyła tylko jedna firma: hiszpańska Marfina S.L. Oferowana stawka znacznie przekracza budżet przeznaczony na ten cel. Stąd też decyzję o jego dalszym losie odłożyliśmy do jesieni. W tym czasie będziemy mogli przeanalizować sytuację finansową miasta i podejmować ewentualne decyzje" – informuje Tomasz Kunert.
Na ten moment nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy rowerów miejskich w stolicy, jednak pewne jest, że nowy system nie będzie mógł być uruchomiony w terminie. Umowa musiałaby być podpisana do końca ubiegłego miesiąca. Opóźnienie prawdopodobnie będzie kilkumiesięczne.
Zastępca rzecznika prasowego ratusza zapewnia natomiast, że pomimo trudniej sytuacji epidemiologicznej, miasto robi wszystko co możliwe, aby zapewnić w Warszawie ciągłość rowerów miejskich.
Warszawa. "System pomostowy"
"Równolegle do przetargu na nowe Veturilo, ogłaszamy drugie postępowanie, w którym planujemy wybrać operatora zastępczego. Poprowadziłby on Veturilo w sezonie 2021, do czasu uruchomienia docelowego systemu. Dopuszczamy korzystanie z używanego sprzętu, co znacznie przyspiesza uruchomienie 'systemu pomostowego' i daje szansę na rozpoczęcie sezonu 1 marca 2021 roku" – podaje Urząd Miasta.
Przetarg obejmuje dotychczasową liczbę stacji, czyli 331 oraz tę samą liczbę rowerów – 4870. Aby mieszkańcy Warszawy mogli korzystać z Veturilo w planowym terminie w przyszłym sezonie, nowa umowa musiałaby zostać podpisana do końca października.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl