Warszawa. "Czipujcie, sterylizujcie, pilnujcie, dbajcie". Apel do właścicieli zwierząt
To opiekun zwierzęcia jest prawnie odpowiedzialny za swojego podopiecznego i jego dobrostan, ale odpowiada też za szkody, do jakich dojść może za przyczyną zwierzęcia - przypomina stołeczny urząd. I operując danymi statystycznymi, zwraca uwagę na to, że z właściwą postawą, odpowiedzialnością właścicieli zwierząt nie jest jeszcze najlepiej.
W ubiegłym roku do Schroniska Na Paluchu trafiło ponad dwa tysiące psów i ponad tysiąc kotów. Niewielka ich część to czworonogi poszukiwane i odzyskane przez troskliwych opiekunów. Reszta to sieroty, które czekały na adopcję lub zostawały stałymi pensjonariuszami placówki.
W tym czasie w schronisku znalazły się tylko 324 zaczipowane psy i 54 koty. To sposób na szybkie odzyskanie zagubionego pieska czy kotka. Jednak - jak stwierdzili pracownicy placówki, nie zawsze dane w bazie były skrupulatnie aktualizowane.
- Nieaktualne dane powodują, że czip jest w zasadzie bezużyteczny, ponieważ nie ma możliwości kontaktu z właścicielem w przypadku odnalezienia zaginionego zwierzęcia. Aktualizacja danych jest bardzo łatwa - wystarczy poprosić weterynarza, by uaktualnił dane w kartotece na stronie Safe Animal - informuje komunikat ratusza.
Warszawa. "Czipujcie, sterylizujcie, pilnujcie, dbajcie". Apel do właścicieli zwierząt
I przypomina, że według zasad obowiązujących właścicieli, pies może biegać wolno, spuszczony ze smyczy, tylko wtedy, gdy jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację właściciela lub opiekuna oraz przy sprawowaniu przez nich kontroli nad zwierzęciem. Każdy posiadacz czworonoga może skorzystać z akcji bezpłatnego czipowania, prowadzonej każdego roku. Potrwa ona do listopada 2021 roku lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych przez miasto na tę akcję. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
W 2020 roku stolica zaczipowała ponad 3 tysiące psów i kotów. Oznakowanych pupili jest już w Warszawie sto tysięcy, bo akcja prowadzona jest od 2007 roku. Opiekunowie zwierzaków mogą też liczyć na darmową sterylizację, sfinansowaną przez władze miasta.