RegionalneWarszawaWarszawa chroni zagrożone gatunki. Rusza renaturyzacja stolicy

Warszawa chroni zagrożone gatunki. Rusza renaturyzacja stolicy

Startuje projekt "Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy".

Warszawa chroni zagrożone gatunki. Rusza renaturyzacja stolicy

Zarząd Zieleni poinformował, że rusza nowy, unijny projekt poświęcony ochronie zagrożonych gatunków. Zakres działań obejmie tak ważne kwestie jak renaturyzacja zbiorników i cieków wodnych, ale również usuwanie obcych i inwazyjnych gatunków oraz budowa zastawek zatrzymujących wodę w lesie. Jak podkreśla Zarząd Zieleni projekt jest szczególnie istotny w dobie obecnych zmian klimatycznych.

Renaturyzacja to inaczej przywracanie jak najbardziej zbliżonego do naturalnego charakteru siedlisk przekształconych w przeszłości przez człowieka. Konsekwencją działań ludzkich było niestety doprowadzenie do utraty różnorodności biologicznej.

Pomysł przewiduje kilkuletnie działanie, w czasie którego odnowione zostaną cieki i zbiorniki wodne na terenie Bielan, Żoliborza, Śródmieścia, Mokotowa i Ursynowa. Miejsca objęte tym programem to m.in.: Stawy Brustmana, Kanał Piaseczyński, zbiorniki wodne w Lesie Kabackim oraz pozostałości Łachy Siekierkowskiej i stawy przy ul. Tołwińskiego.

"Zobacz także: "Bezpiecznie wróciła do oceanu. Znaleźli ją w środku miasta"

Po pierwsze gatunki chronione

W ramach pomysłu renaturyzacji planowany jest montaż platform lęgowych i postojowych oraz odławianie ryb, które zagrażają płazom w wybranych zbiornikach.

W Warszawie do gatunków zagrożonych, które zostaną objęte programem zalicza się m.in.: rybitwę czarną, dzięcioła średniego, nurogęś, bączka, błotniaka stawowego, zimorodka, bielika, sieweczkę rzeczną, sieweczkę obrożną, kumaka nizinnego, traszkę grzebieniastą, ropuchę zieloną oraz żabę śmieszkę i żabę wodną.

Dodatkowo projekt przewiduje działania edukacyjne i promocyjne.

Usuwanie gatunków inwazyjnych

Obce gatunki inwazyjne, które zagrażają naturalnym ekosystemom to m.in. klon jesionolistny, rdestowiec ostrokończysty i rdestowiec pośredni. Projekt przewiduje usunięcie takich gatunków na Pradze Północ oraz Południe, jak również w niektórych miejscach na Mokotowie i w Śródmieściu.

Pojawią się zastawki zatrzymujące wodę

Zastawki, których celem będzie zatrzymywanie wody w lesie zostaną wybudowane w rowach melioracyjnych w rezerwacie przyrody Lasu Kabackiego. Dodatkowo przebudowie ulegną prawdopodobnie zastawki w rezerwacie przyrody Morysin.

Obraz
Obraz

_(fot. Zieleń Warszawska - Facebook)
_

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)