Warszawa. BohaterOny. Nagrody za propagowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim
Łukasz Ostoja-Kasprzycki, autor bloga PoWarszawsku, Warszawska Orkiestra Sentymentalna czy Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich to jedni z kandydatów do tegorocznej nagrody, przyznawanej osobom i instytucjom, dzięki którym wiedza o powstańczym zrywie w sierpniu 1944 roku nie idzie w niepamięć. Można głosować na swojego kandydata do od teraz do 14 października.
BohaterOn to nagroda ustanowiona dla różnych historycznych inicjatyw - osób opowiadających, piszących o tym wycinku przeszłości Polski i stolicy. Jest próbą uhonorowania pracy organizacji pozarządowych, instytucji i osób prywatnych podejmujących wiele działań pielęgnujących pamięć o bohaterach. Kandydatami są też inicjatywy artystyczne a
To ogólnopolska kampania, więc do grona nominowanych trafia również wiele podmiotów z innych niż Warszawa miast. Nagroda została utworzona w 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło Pamięć - Edukacja - Pomoc.
Warszawa. BohaterOny. Kto zdobędzie nagrodę za propagowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim? Można głosować w sieci
Nazwa akcji powstała z połączenia dwóch słów – polskiego "bohater" oraz angielskiego "ON", czyli "włączyć". Angielskie "ON", zapożyczone z popularnego przymiotnika "on-off", włącza historię bohatera – film lub prezentację. Ale jest jeszcze jedno wytłumaczenie tej nazwy: chodzi przecież o włączenie do świadomości społecznej wagi przeszłości.
Wyboru laureatów w każdej kategorii dokona Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz ambasadorów nagrody. Jednak nominowanych ocenić mogą również internauci. Do 14 października można głosować przez formularz dostępny na stronie BohaterOna.