Trwa ładowanie...

Warszawa. Będzie kontrola neonu z błyskawicą

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie zapowiada wszczęcie postępowania kontrolnego ws. umieszczenia w neonie Siatkarka symbolu Strajku Kobiet – czerwonej błyskawicy. Jak twierdzi, nikt się nie zwracał do niego z prośbą o pozwolenie.

Symbol błyskawicy. Będzie kontrola znaku na neonieSymbol błyskawicy. Będzie kontrola znaku na neonieŹródło: Agencja Gazeta, fot: Fot: Jedrzej Nowicki
d4dla67
d4dla67

Neon Siatkarka znajduje się przy placu Konstytucji od 1961 roku. W 2006 r. został po raz pierwszy odrestaurowany, dzięki staraniom artystki Pauliny Ołowskiej i prywatnej Fundacji Galerii Foksal. Po 12 latach doszło do kolejnej renowacji. Teraz na kultowym neonie pojawił się znak błyskawicy Strajku Kobiet.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", wojewódzki konserwator zabytków przekazał dziennikowi w piątek po południu, że: "Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że nie wpłynął do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie wniosek o pozwolenie na uzupełnienie neonu Siatkarka. Zostanie wszczęte postępowanie kontrolne w tej sprawie".

Wcześniej m.in. Portal Warszawski informował, że uzupełnienie neonu jest nielegalne i zapowiedział zgłoszenie sprawy podległemu wojewodzie mazowieckiemu wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków prof. Jakubowi Lewickiemu.

d4dla67

Znak błyskawicy wzbudził też wątpliwości stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego. W rozmowie z dziennikiem przyznał, że błyskawica sprawia wrażenie działania, które można nazwać ingerencją artystyczną. Zwrócił jednak uwagę, że "w przypadku obiektów historycznych czy zabytkowych, a tym bardziej dzieł sztuki, a za takie można Siatkarkę uznać, tego rodzaju wtórne ingerencje nie powinny mieć miejsca, chyba że za zgodą autora dzieła, a w tym wypadku także wojewódzkiego konserwatora zabytków”.

Symbol błyskawicy. Różne zdania nt. Siatkarki

Gazeta ustaliła, że wykonana z neonowych rurek błyskawica to dzieło malarki Pauliny Ołowskiej. Na kostiumie siatkarki zamontowała ją współpracująca z artystką Fundacja Galerii Foksal. Ołowska w 2006 r. za zgodą wspólnoty mieszkaniowej doprowadziła do odrestaurowania neonu, wcześniej popsutego. Przeznaczyła na to pieniądze ze sprzedaży swoich prac. Od tamtej pory wspólnie z Fundacją Galerii Foksal opiekuje się instalacją.

- Siatkarka nie jest zabytkiem. Co więcej, gdyby nie nasza opieka, dawno już by nie istniała. Była zaniedbana, pozostawiona sama sobie. Zatroszczyła się o nią dopiero Paulina Ołowska. Za zgodą wspólnoty mieszkaniowej tego budynku doprowadziła do odrestaurowania neonu. Naprawiona Siatkarka stała się jednym z symboli Warszawy. Jest konserwowana z naszych funduszy. Nie mamy więc do czynienia z naruszeniem zabytku, tylko z interwencją artystki w uratowaną przez nią instalację - powiedziała dziennikowi Aleksandra Ściegienna z Fundacji Galerii Foksal.

Teraz kontrola może skutkować wydaniem nakazu przywrócenia neonu do poprzedniego stanu.

d4dla67

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dla67
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dla67
Więcej tematów