Warszawa. Apel o wsparcie "zielonej odbudowy miast"
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dziewięciu prezydentów innych miast oraz 18 organizacji pozarządowych zaapelowało do premiera o dodatkowe wsparcie finansowe. Chodzi o inwestycje związane z zeroemisyjnym transportem publicznym.
03.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:04
Sygnatariusze odwołują się do idei "zielonej odbudowy miast". To ścieżka wychodzenia z kryzysu, która zagwarantuje, że miasta będą odporne na przyszłe kryzysy, wolne od zanieczyszczeń i otwarte na wszystkich mieszkańców – poinformował stołeczny ratusz.
Apel podpisali prezydent Warszawy oraz prezydenci Gdyni, Gorzowa Wielkopolskiego, Jeleniej Góry, Krakowa, Olsztyna, Piły, Przemyśla, Rzeszowa, Zamościa, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także liczne grono organizacji społecznych.
Warszawa. Sieć transportu pod presją finansową
W trakcie restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią transport publiczny stanowił bardzo ważny zasób dla ludzi, których praca pozostaje niezbędna do funkcjonowania społeczeństwa. Jednak sieci transportu publicznego znajdują się pod ogromną presją finansową. To wynika m.in. ze spadku liczby pasażerów.
Dlatego organizacje i miasta zaapelowały do premiera, aby przeznaczył dodatkowe środki finansowe na pomoc dla organizatorów systemów transportu publicznego w przezwyciężeniu finansowych konsekwencji COVID-19. Kolejnym elementem są inwestycje w redukcję emisyjności i modernizację systemów transportu publicznego, które zagwarantują, że nowe i rozszerzone usługi będą obsługiwane przez pojazdy zeroemisyjne. Sygnatariusze zaapelowali też o wsparcie miast w celu pilnego zwiększenia zarówno ilości, jak i jakości infrastruktury rowerowej i pieszej, poprzez wdrożenie środków nadzwyczajnych, z zobowiązaniem do uczynienia ich stałymi. Kolejnym postulatem jest zwiększenie oferty alternatywnych środków transportu, w tym rowerów publicznych i rozwój węzłów multimodalnych (miejsc przesiadkowych do innego rodzaju transportu), które ułatwią przemieszczanie się po mieście.
W latach 2021-22 Polska ma otrzymać 18,9 mld euro na walkę z kryzysem spowodowanym pandemią w ramach unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Od 15 października br. państwa członkowskie będą mogły przesyłać do Komisji Europejskiej projekty Krajowych Planów Odbudowy. Intencją Komisji jest, aby pieniądze były wydatkowane w sposób, który przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji Unii.
Organizacje i decydenci popierający apel podkreślają, że zrównoważony transport zbiorowy oraz infrastruktura promująca aktywną mobilność (ruch rowerowy i pieszy) powinny znaleźć się wśród wspieranych obszarów.