"Warszawa 1935 Wola" - powstał niesamowity film o przedwojennej Warszawie [WIDEO]
Dziś Wola, gdzie historią naznaczona jest każda ulica i skwer, znów tętni życiem i rozwija się dzięki nowym inwestycjom.
Wielkie fabryki, charakterystyczne kamienice, mknące po szynach tramwaje i brukowane, wypełnione ludźmi ulice. Oto obraz warszawskiej Woli z 1935 roku. Niesamowita rekonstrukcja cyfrowa wykonana przez "PGNiG" ukazuje tetniące życiem miasto, które kilka lat później zmieni się w ruinę w wyniku wojennej pożogi.
Wolska z tramwajami, zatłoczony Kercelak i fabryki stojące na przemian z kamienicami czynszowymi. Wyprodukowano film pt "Warszawa 1935 Wola". Przenosimy się w czasie i widzimy dzielnicę, która przed wojną była centrum stołecznego przemysłu.
Poza wiernym odtworzeniem ulic, budynków i wyglądu poszczególnych obiektów, zyskujemy dźwięk, muzykę i ludzi, którzy tworzą klimat dzielnicy sprzed 80 lat. Trójwymiarowy obraz został przygotowany przez Tomasza Gomołę oraz zespół grafików, historyków i animatorów z okazji stu lecia przyłączenia Woli do Warszawy (8 kwietnia 1916).
"Na przełomie XIX i XX w. prężnie rozwijał się tutaj przemysł, powstawały liczne zakłady – fabryki, elektrownie, garbarnie, przędzalnie, browary. Mieszcząca się na Woli spółka Lilpop, Rau i Loewenstein posiadająca licencję General Motors na produkcję m.in. Opli i Chevroletów, była wówczas największym zakładem przemysłowym w stolicy.
Warszawska Wola w dwudziestoleciu międzywojennym tętniła życiem, stanowiąc barwną i pełną kontrastów część wyjątkowego, wielokulturowego miasta. W czasie II wojny światowej dzielnica została niemal doszczętnie zniszczona. Podczas rzezi Woli (5-7 sierpnia 1944 r.) zginęło około 60 tys. jej mieszkańców. Wojna pozbawiła Wolę niepowtarzalnego charakteru dzielnicy przemysłowo-handlowej, którego już nigdy nie udało jej się odzyskać" - czytamy w opisie filmu.
Patronat Ministra kultury
Film „Warszawa 1935 Wola” jest efektem szczegółowej pracy dokumentacyjnej, wysiłku grafików i animatorów 3D, którzy podjęli się, jako jedyni na świecie, rekonstrukcji architektury i rzeczywistości Woli z okresu międzywojennego, pieczołowicie przywracając dawny widok dzielnicy.
Ten wyjątkowy obraz filmowy otrzymał honorowy patronat Ministra Kultury , prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Źródło: (rozgrzewamypolskieserca.pl/pgnig)
Przeczytaj też: Portret pary prezydenckiej na Rotundzie