RegionalneWarszawaW Warszawie ruszył jeden z największych projektów kosmicznych ESA

W Warszawie ruszył jeden z największych projektów kosmicznych ESA

Będzie on dotyczył gromadzenia danych z satelit obserwacyjnych Ziemi.

W Warszawie ruszył jeden z największych projektów kosmicznych ESA

W Polsce powstanie potężna baza przechowywania i udostępniania danych nt. Ziemi, gromadzonych przez satelity obserwacyjne. Związany z tym projekt "EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND" zainaugurowano w czwartek podczas spotkania w Warszawie. Projekt jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych, zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polskim podmiotom.

- Był to pierwszy konkurs organizowany w ramach ESA, w którym wygrała polska firma (konsorcjum), w tzw. konkursie otwartym - takim, w którym brały udział inne konsorcja europejskie, a nie skierowanym do węższej grupy państw - podkreśliła podczas inauguracyjnego spotkania w Ministerstwie Rozwoju podsekretarz stanu Jadwiga Emilewicz. - To jest święto, kiedy polskie firmy dysponując kapitałem intelektualnym, kapitałem naukowym, są w stanie wygrywać konkursy, które umożliwiają realizację potencjału naukowego, jaki istnieje w Polsce - powiedział wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Za realizację projektu odpowiada konsorcjum , któremu przewodzi Creotech Instruments S.A. Konsorcjum wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. W ramach projektu w Polsce powstanie prototypowa infrastruktura: repozytorium danych gromadzonych przez satelity obserwacyjne Ziemi oraz narzędzie przeszukiwania i chmura obliczeniowa. Polskie konsorcjum będzie też odpowiedzialne za obsługę serwisów, umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie oraz przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze związanej z bazą danych będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni oraz naukowi będą mogli uruchamiać, przeznaczone dla nich aplikacje.

Projekt potrwa dwa lata i składać się będzie z dwóch etapów. Testowe świadczenie usług rozpocznie się po zakończeniu pierwszego etapu wdrożeniowego. Po zakończeniu testów usługi będą już świadczone na zasadach komercyjnych.

Źródło: PAP

Obraz
kosmostechnologiaprojekt

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)