Trwa ładowanie...

W Warszawie obchodzono Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Polska jest ciągle w ogonie Europy pod względem ilości przeszczepów.

W Warszawie obchodzono Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
d14u8zp
d14u8zp

Pod hasłem "Decyzja, która ratuje życie" obchodzono w Warszawie Światowy dzień Donacji i Transplantacji. Obchody zorganizowała Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz Fundacja "Centrum Rozwoju Medycyny". Według profesora Andrzeja Chmury w Polsce przeszczepiamy ciągle za mało narządów. W ubiegłym roku było 1619 transplantacji, ale to cały czas niewystarczająca liczba.

Potrzeby są znacznie większe. Największa rozbieżność między potrzebami a możliwościami dotyczy chorych czekających na przeszczepienie serca. Jolanta Kruczkowska, której syn zginął w wypadku mówi, że o oddaniu narządów do przeszczepu trzeba rozmawiać wcześniej, zanim wydarzy się coś nieodwracalnego. Wówczas nie ma czasu i siły na to, aby podejmować takie decyzje. Narządy jej syna uratowały życie 6 osób. Miało to miejsce 5 lat temu, ale wtedy wiedziała, jaka jest wola zmarłego.

W naszym kraju najwięcej przeszczepia się nerek. W ubiegłym roku tych przeszczepów było 1121. Zaledwie 55 nerek pochodziło od dawców żywych. To bardzo mało w porównaniu z innymi krajami. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie w Bydgoszczy, w wyniku tragicznych zdarzeń podczas akademickiej imprezy zmarł 19-letni student. Pomimo tej ogromnej tragedii, rodzice chłopaka zdecydowali o przekazaniu jego narządów do transplantacji. Jak podkreślili, chcą aby można było w ten sposób uratować inną osobę.

d14u8zp
d14u8zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14u8zp
Więcej tematów