Trwa ładowanie...

W rocznicę śmierci Narutowicza, ONR uczcił jego zabójcę

W rocznicę śmierci Narutowicza, ONR uczcił jego zabójcę
d4fg4kh
d4fg4kh

Oddział warszawski Obozu Narodowo-Radykalnego - skrajnie prawicowego ruchu - postanowił uczcić śmierć mordercy prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

ONR Warszawa chwali się swoją akcją na portalu społecznościowym. "W związku z kolejną rocznicą tego wydarzenia, doszło do symbolicznej zmiany nazwy "PLACU NARUTOWICZA" na "PLAC NIEWIADOMSKIEGO" - czytamy na popularnym portalu społecznościowym. Narodowcy zakleili tabliczki z nazwą ulicy oraz wiaty przystankowe. Przed Zachętą pojawił się też dużym rozmiarów transparent z napisem "Eligiusz Niewiadomski. Święta misja, święty cel".

d4fg4kh

16 grudnia 1922 roku, w czasie otwarcia wystawy w warszawskiej Zachęcie , Eligiusz Niewiadomski strzelił trzy razy z rewolweru do prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Prezydent zginął na miejscu. Niewiadomski, który nawet nie próbował u uciekać, został na miejscu aresztowany.

30 grudnia 1922, w pierwszym dniu procesu, Eligiusz Niewiadomski został skazany na karę śmierci, której sam dla siebie zażądał. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Ginę za Polskę, którą gubi Piłsudski!”. Został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 31 stycznia 1923 roku.

d4fg4kh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fg4kh
Więcej tematów