RegionalneWarszawaW piątek trzynastego odsłonią Mural Przeciw Depresji

W piątek trzynastego odsłonią Mural Przeciw Depresji

Warto przyjść i zostawić kolorowy odcisk ręki

W piątek trzynastego odsłonią Mural Przeciw Depresji

Na Rondzie Szczepańskiego „Ziutka", u zbiegu al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Górczewskiej powstaje właśnie Mural Przeciw Depresji. Zostanie oficjalnie odsłonięty w piątek 13 czerwca, o godz. 13:00.

Czytaj też: Zamalują mural z Edelmanem!***__*

Mural to manifest dla chorych na depresję i ich bliskich – aby nie myśleli, że są sami w chorobie. Wręcz przeciwnie - zawsze mogą uzyskać skuteczną pomoc. Happening ma mieć nie tylko wymiar artystyczny, ale przede wszystkim edukować. Każdy może przyłączyć się do wspólnego malowania muralu i odcisnąć swoją dłoń.

Tworzenie muralu poprzedzają dwudniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego, z udziałem wolontariuszy, Fundacji ITAKA, pacjentów i ich bliskich oraz lekarza i psychologa. Celem warsztatów jest spojrzenie na problem anhedonii* wielopłaszczyznowo oraz przygotowanie merytoryczno – artystyczne do przedsięwzięcia. Zdobyta wiedza pomoże uczestnikom przygotować spójne, a zarazem kreatywne przesłanie dla chorych i ich bliskich - trwały symbol wsparcia i zrozumienia.

Trzeciego dnia, 13 czerwca, odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu. Mieszkańcy Warszawy będą mogli symbolicznie wyrazić swoje wsparcie poprzez pozostawienie na muralu odcisku dłoni lub odbicie wybranego szablonu.

*Anhedonia to stan, który charakteryzuje się niezdolnością do odczuwania radości, przyjemności. Mimo, że jest to jeden z kluczowych objawów depresji, bywa trudny do wychwycenia i zdiagnozowania. Anhedonia, jako objaw, najsilniej łączy stres cywilizacyjny z klinicznym obrazem współczesnej depresji. Zaburza funkcjonowanie społeczne, znieczula i pozbawia emocji, jest jedną z głównych przyczyn zmniejszenia aktywności i zawężenia oraz rezygnacji z zainteresowań, które wcześniej były sensem życia. W związku z tym, że towarzyszące anhedonii stany są pozbawione kolorytu, jeszcze większym wyzywaniem artystycznym będzie stworzenie muralu, który jednocześnie zwizualizuje problem
i zaalarmuje, a zarazem będzie pełen wyrazu i ekspresji.

Dariusz Paczkowski/3fala.art.pl - grafficiarz, street artowiec, performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka oraz autor m.in. murali w Warszawie: Marka Edelmana, Ronda Wolnego Tybetu i innych.

Kampania Forum Przeciw Depresji - kampania społeczna jest organizowana od 2007 roku przez firmę Servier Polska pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego we współpracy z Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć. Kampania ta ma także pomóc osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęcić do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)