Trwa ładowanie...

W obiektywie Siemaszki: Warszawa lat 50. i 60. XX w. na fotografiach słynnego artysty

W obiektywie Siemaszki: Warszawa lat 50. i 60. XX w. na fotografiach słynnego artysty
d3xtn5j
d3xtn5j

Powojenne stołeczne osiedla i budynki m.in. Muranów, MDM, Centralny Dom Towarowy, Supersam czy Dworzec Gdański, ukazane na niezwykłych zdjęciach Zbyszka Siemaszki, można od czwartku zobaczyć na nowej plenerowej wystawie Domu Spotkań z Historią.

Wystawę "Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM" można oglądać na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej.

- Siemaszko był wybitnym fotografem przez wiele lat związanym z Warszawą. Na naszej wystawie postanowiliśmy pokazać jego zdjęcia architektury i urbanistyki. Nazwaliśmy ją "Sen o mieście", ponieważ prezentuje zdjęcia, które w sposób trochę wykreowany, wyidealizowany pokazują nową, odbudowaną Warszawę. Są wystudiowane formalnie i tworzą pewien jednorodny świat. Siemaszko nie miał obecnych możliwości obróbki zdjęć, ale był świetnym fachowcem, artystą - opowiadała współkuratorka wystawy Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią, który organizuje ekspozycję wspólnie z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Agencji Forum. Fotograf Forum Wojciech Kryński wykonał także współczesne zdjęcia miejsc, które fotografował Siemaszko. - Będzie je można pobrać przez kody QR - dodała kuratorka. Ekspozycję uzupełniają varsavianistyczne teksty Jerzego S. Majewskiego. Towarzyszy jej również 180 stronicowy polsko-angielski album opracowany przez Katarzynę Madoń-Mitzner i Krzysztofa Wójcika (współkuratora wystawy) prezentujący szerszy wybór warszawskich zdjęć Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60. XX w., w tym kilka kolorowych.

Wystawa "Sen o Mieście" będzie czynna do 30 października.

Źródło: PAP

d3xtn5j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xtn5j
Więcej tematów