Ulicami Warszawy przeszła Parada Seniorów
Parada przeszła pod hasłem: "Dojrzali i wspaniali".
25.06.2016 18:21
Pod hasłem "Dojrzali i wspaniali", ulicami Warszawy przeszła w sobotę po południu trzecia w historii Parada Seniorów. Jej uczestnicy chcieli zwrócić uwagę na potrzebę poprawy stanu opieki geriatrycznej, niskie emerytury oraz konieczność większej integracji osób starszych.
- Parada stara się pokazać, że społeczność osób starszych w Polsce rośnie. Już jesteśmy starym społeczeństwem, a w połowie XXI wieku będziemy najstarszym w Unii Europejskiej - mówił Przemysław Wiśniewski z fundacji "Zaczyn", głównego organizatora Parady. - Wszystko się wtedy zmieni; rynek pracy, system ochrony zdrowia, system wsparcia społecznego. Nasze państwo nie jest na to gotowe. Stad właśnie postulaty parady są takie, żebyśmy zwracali uwagę na starzejące się społeczeństwo, projektowali usługi społeczne, starali się integrować te osoby, które już dzisiaj w bardzo dużej liczbie pozostają, niestety, na marginesie życia społecznego - podkreślił.
- Mamy jedną z najniższych w Europie składek zdrowotnych, które sprawiają, że stoimy w kolejkach najdłużej w Europie. No i system wsparcia społecznego; mamy w Polsce 8 mln seniorów, z tego około 1,5 mln osób starszych, mocno potrzebujących wsparcia. Oni muszą mieć miejsca, w których mogą spędzać czas, opiekunów, zarówno w domach, jak i w instytucjach - powiedział.
Dodał, że najważniejszą kwestia jest integracja międzypokoleniowa. - Chodzi o dialog społeczny, który jeżeli będzie prowadzony, to sprawi, że będziemy bardziej empatyczni, będziemy sobie pomagać - dodał.
Frekwencja
Według danych organizatorów w poprzednich edycjach Parady brało udział około 5-6 tys. osób. - W tym roku naszym wrogiem jest Euro 2016, a po drugie wielki upał (...), ale nie będzie źle - dodał Wiśniewski.
Wśród gości specjalnych tegorocznej parady znalazła się m.in. aktorka Zofia Czerwińska, DJ Wika - główna ambasadorka Parady, oraz prezes fundacji "Porozumienie Bez Barier" Jolanta Kwaśniewska. Jak powiedziała, - starości nie możemy zamiatać pod dywan. Należy prowadzić coś, co nazywam "profilaktyką starzenia się" - myśleć o tym zawczasu - mówiła.
- Musimy bardzo dużo zmienić jeżeli chodzi o samą opiekę geriatryczną. Przykra sprawa to też chudy portfel senioralny - zaznaczyła. Przewodnicząca Osiedlowego Klubu Aktywnego Seniora w Ostrowcu Świętokrzyskim Bogusława Malanowska powiedziała, że celem Parady jest też spotkanie z seniorami z całej Polski. Zwróciła uwagę, że największym problemem seniorów są niskie emerytury. - Humoru, werwy nam nie brakuje. Chcielibyśmy jeszcze trochę godnie pożyć - dodała. Seniorzy nieśli transparenty m.in. z takim hasłami, jak "Siła wieku człowieku!" czy "Teraz my, jutro wy".
Trasa
Parada wyruszyła z placu Konstytucji, przeszła ulicą Piękną i Alejami Ujazdowskimi. Przemarsz zakończył się na terenie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Tam rozpoczął się całodniowy Piknik Pokoleń, gdzie obędą się warsztaty, panele dyskusyjne oraz występy artystyczne.
Pierwsza Parada Seniorów odbyła się dwa lata temu. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika.
W Polsce szybko rośnie liczba najstarszych osób - powyżej 80. roku życia. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 r. wzrośnie ona z obecnych niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln osób.
Źródło: (PAP)
Przeczytaj też: ZDM zlikwiduje lodówki z napojami?