Trwa ładowanie...

Trzaskowski: rząd nie konsultuje z nami najważniejszych decyzji

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Warszawskie Metro przekazały słodkie upominki dzieciom z domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Prezydent na konferencji prasowej podkreślił również, że rząd nie konsultuje najważniejszych decyzji z samorządem.

Trzaskowski: rząd nie konsultuje z nami najważniejszych decyzjiŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d22r160
d22r160

Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej podziękował wszystkim, którzy wspierają domy dziecka, seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. - Dzisiaj dzięki Metru Warszawskiemu przekazywane są paczki warszawskim domom dziecka. Tych paczek będzie znacznie więcej – wskazał.

Prezydent podziękował wszystkim innym darczyńcom, których - jak podkreślił – w Warszawie jest mnóstwo. Wymienił wśród nich urzędy, lokale gastronomicznie, galerie handlowe, stowarzyszenia, fundacje, studentów, uczelnie, placówki oświatowe i firmy działające w różnych branżach.

- Przekazują one sprzęt, maski ochronne, filtry, rękawiczki, kombinezony, ochraniacze, przyłbice, ale również wspomagają nas w organizowaniu akcji wspierania żywnościowego – mówił prezydent.

d22r160

Fundacja Veolia podarowała 125 tys. zł. Warszawa przekaże te pieniądze na posiłki dla lekarzy i ratowników oraz na paczki żywnościowe dla najuboższych i seniorów. Firma deweloperska Cordia przekazała 500 tys. zł na paczki żywnościowe. Fundacja TVN "Nie jesteś sam” wpłaciła 100 tys. darowizny dla szpitala Wolskiego.

Koronawirus. Warszawa. Prośba o pomoc

Trzaskowski zachęcał warszawiaków do zaangażowania się w pomoc.

- Priorytetami są m.in. żywność i woda potrzebne osobom ubogim i bezdomnym, gotowe posiłki dla personelu medycznego oraz środki ochrony osobistej. Organizacje oraz mieszkańcy mogą wysyłać propozycje wsparcia na adres: darczyńcy@um.warszawa.pl – wyjaśnił.

- Chcemy przekazać wszystkim domom dziecka, które znajdują się w sferze opieki m.st. Warszawy upominki, które przewidzieliśmy w związku z 25-leciem funkcjonowania metra w Warszawie. Przekazujemy krówki, lizaki, pudełeczka z cukierkami dla dzieci, które są w domach opieki, placówkach wychowawczych czy w szpitalach, które są nadzorowane i administrowane przez miasto st. Warszawa – dodał prezes zarządu Metra Warszawskiego Jerzy Lejk.

d22r160

Koronawirus. Warszawa. Trzaskowski: rząd nie konsultuje z nami decyzji

Trzaskowski podczas konferencji podkreślił również, że rząd nie konsultuje najważniejszych kwestii z samorządem.

- Dla przykładu dzisiaj ogłoszono możliwości otwierania szkół, przedszkoli od 6 maja. Rząd tego z nami w żaden sposób nie skonsultował. Nie wiemy, na jakiej podstawie są podejmowane tego typu decyzje. Mamy poczucie, że wkradł się chaos – ocenił prezydent.

Dodał, że rząd mówi o otwieraniu przedszkoli czy żłobków nie dając żadnych zaleceń. - Nie wiemy, czy osoby mają tam zakrywać twarz, ile dzieci miałoby przebywać na jakiej przestrzeni – wskazał.

Zaledwie kilka godzin później Trzaskowski był gościem Andrzeja Morozowskiego w programie "Tak jest" emitowanym na TVN24, gdzie kontynuował temat otwierania przedszkoli.

d22r160

- Rząd wprowadza poluzowanie, tak naprawdę dając nam jeden dzień, żeby przygotować się do tego przedsięwzięcia. Samo zabezpieczenie personelu wymaga zabezpieczenia sprzętu. Przecież wszyscy dziś wiemy, że dziś sprzętu ochrony osobistej nie jest tak łatwo kupić w takich ilościach. Rząd sprowadził go samolotem. Popisywał się, że jest tego tak dużo, a my mamy problem, żeby samemu kupując sprzęt, zapewnić go miejskim szpitalom i domom pomocy- mówił.

Zdaniem Trzaskowskiego rząd powinien poinformować o tym co najmniej 10 dni przed planowanym otwarciem. Tymczasem samorządy dostały zaledwie jeden dzień - czwartek - na to, aby w pełni się przygotować.

Koronawirus. Warszawa. Czy będzie drugi szpital jednoimienny?

Trzaskowski został również zapytany przez Wawalove, czy w Warszawie będzie drugi szpital przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem. Obecnie tę funkcję pełni szpital MSWiA przy ul. Wołoskiej.

- Nie otrzymaliśmy tego typu zalecenia od strony rządowej, bo to rząd odpowiada za tego typu decyzje. My jesteśmy w pogotowiu. Jeżeli się okaże, że jest potrzeba, aby jeden ze szpitali warszawskich przeistoczył się w szpital jednoimienny będziemy wraz z rządem taką placówkę przygotowywać - mówił prezydent.

d22r160

- Tutaj też nie dostajemy wystarczającej informacji, na ile szpital na Wołoskiej jest wypełniony, jak rząd ocenia kwestie związane z zarażeniami (…). My jesteśmy absolutnie gotowi do współpracy z rządem, tylko brakuje informacji i konsultacji co do podejmowania decyzji – powiedział Trzaskowski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d22r160
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22r160
Więcej tematów