RegionalneWarszawaTrzaskowski: o połowę więcej zgłoszeń dotyczących przemocy domowej

Trzaskowski: o połowę więcej zgłoszeń dotyczących przemocy domowej

W związku ze stanem epidemii i przymusową izolacją w domach o połowę wzrosła liczba zgłoszeń dotyczących przemocy domowej. Warszawa rozpoczyna akcję informacyjną na ten temat. Wciąż działają miejsca schronienia dla ofiar przemocy domowej.

Trzaskowski: o połowę więcej zgłoszeń dotyczących przemocy domowej
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na briefingu prasowym w środę poruszył problem przemocy domowej. - W związku z tym, że większość z nas pozostaje w domach i ograniczamy kontakty społeczne niestety odnotowujemy bardzo poważne pogorszenie problemu związanego z przemocą w rodzinie. Jestem bardzo zaniepokojony informacjami, które do nas docierają – powiedział prezydent.

Centrum Praw Kobiet zgłasza, że interwencji dotyczących przemocy w domu jest o 50 proc więcej.

Koronawirus. Warszawa. Apel o rozwieszenie plakatu

Pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet Katarzyna Wilkołaska-Żuromska wskazała, że dzisiaj rozpoczyna się akcja informacyjna skierowana do osób doświadczających przemocy w rodzinie.

Zwróciła się z prośbą do warszawiaków i warszawianek o pomoc w rozdystrybuowaniu specjalnego plakatu informacyjnego, który został przygotowany w ramach akcji. Poprosiła o rozpowszechnienie plakatu, zarówno elektronicznie np. w mediach społecznościowych, jak też drukowanie i rozwieszanie w widocznych miejscach np. w sklepie albo w aptece.

- Na tym plakacie zapewniamy o tym, że pomoc jest w dalszym ciągu dostępna, m.in. pod numerem ogólnopolskiego pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie, Niebieska linia 800 120 002 - podkreśliła.

Koronawirus. Warszawa. Działa strona internetowa z informacjami

W zeszłym roku uruchomiona została strona internetowa www.um.warszawa.pl/antyprzemocowa. Na stronie znajdują się aktualne informacje o pomocy dostępnej w Warszawie. Strona została zaktualizowana o bieżące informacje w związku ze stanem epidemii.

W bardzo łatwy sposób np. na mapkach można sprawdzić, gdzie w najbliższej okolicy dostępna jest pomoc. Na stronie są również wskazówki do świadków przemocy, jak należy reagować. Strona została przetłumaczona na język angielski, aby była dostępna dla migrantek. Wszystkie informacje można znaleźć pod numerem telefonu Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115 - czynnego całą dobę, siedem dni w tygodniu.

- Dzisiaj prosimy o jeszcze jeden gest: abyśmy nie zamykali oczu i uszu na przemoc, która dzieje się za ścianą, być może w mieszkaniu obok – zaapelowała wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Magdalena Roguska.

Dodała, że plakat można umieszczać w mediach społecznościowych a "świetnym miejscem są grupy sąsiedzkie, na których na co dzień wymieniamy się informacjami”.

Zaapelowała do burmistrzów, by informacje pojawiły się w urzędach dzielnic, w przychodniach. Zwróciła się też do spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, by "plakat znalazł się na każdej klatce każdego bloku”.

- Nasze zaangażowanie, brak obojętności może uratować życie i dać odwagę osobie, która od lata zmaga się z przemocą domową, żeby podjęła decyzję o poszukaniu pomocy – podkreśliła.

Koronawirus. Warszawa. Działają miejsca schronienia

W Warszawie wciąż działają miejsca schronienia dla osób doświadczających przemocy domowej. Placówki funkcjonują z poszanowaniem wszystkich reguł i odpowiednich procedur sanitarnych związanych z koronawirusem.

Obecnie możliwe są przyjęcia do:

- Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (WOIK), ul. 6 Sierpnia 1/5, tel. 514 202 619 (czynny całodobowo).

- Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (SOW), adres utajniony, tel. 22 828 38 26, telefon interwencyjny: 600 07 07 - 17 (czynny całodobowo).

- Ośrodka Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży „Etezja", ul. Chlubna 9A/9D, tel. 604 930 292 (czynny całodobowo).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

koronawirusprzemocprzemoc domowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)