Trwa ładowanie...

Trwa kwesta na rzecz Starych Powązek. "Już wczoraj zebrano 45 tys. zł"

Pieniądze zbierają m.in. Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Kowalewski, Piotr Adamczyk i Joanna Jabłczyńska.

Trwa kwesta na rzecz Starych Powązek. "Już wczoraj zebrano 45 tys. zł"
d25bryr
d25bryr

Ok. 250 osób ze świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego bierze udział w 41. kweście na rzecz Starych Powązek. Środki zebrane w tym roku zostaną przeznaczone m.in. na odrestaurowanie zabytkowej kaplicy Epsteinów. Kwesta zakończy się w niedzielę wieczorem. Datki zbierają m.in. Danuta Szaflarska, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Kowalewski, Piotr Adamczyk, Anna Gzyra i Joanna Jabłczyńska. Towarzyszą im także członkowie zespołu Mazowsze oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Już wczoraj zebrano 45 tys. zł, a dziś najprawdopodobniej ta kwota będzie kilkukrotnie wyższa.

Aktorka Maja Komorowska, która bierze w zbiórce udział po raz czterdziesty, powiedziała PAP w niedzielę, że podobnie jak w poprzednich latach, ludzie bardzo chętnie dzielą się pieniędzmi. - Od początku towarzyszę Powązkom. Nie było mnie tutaj tylko raz, kiedy pracowałam na Węgrzech. To wspaniałe, że ta akcja trwa tyle lat i ludzie nadal biorą w niej udział. Wrzucają pieniądze do puszek, dziękują, czasami szukają jakichś grobów - skomentowała. - Akcja Waldorffa była wspaniałym pomysłem. Mnóstwo ludzi spotyka się tutaj na Powązkach. Przychodzą dorośli, dzieci, potem wnuki. Widać zmiany na cmentarzu, ale nadal dużo grobów czeka na renowację - dodała.

Aktorka Małgorzata Rożniatowska również po raz kolejny kwestuje na rzecz Starych Powązek. Stoi zawsze pod Kamieniem Hiszpańskim, w tym samym miejscu, które przed laty pokazał jej Jan Kociniak. - Jasia już nie ma, a ja zostałam. Co roku spotykam tutaj swoich znajomych. Wrzucają do puszek i rozmawiamy, ciesząc się, że po raz kolejny możemy się spotkać - mówiła. - Ludzie dają pieniądze, nie mijają kwestujących z obojętnością. Warszawiacy i Polacy są już przyzwyczajeni, że w tych dniach wspiera się Powązki. Zawsze z cmentarza wychodzi się z pełną puszką - dodała.

Jak zapowiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki, środki zebrane w tym roku zostaną przeznaczone na restaurację zabytkowej kaplicy Epsteinów i 10 innych nagrobków oraz przeniesienie płyt pamiątkowych żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej i uczestników powstania listopadowego do kwatery przy Al. Katakumbowej. Zbiórce na rzecz Starych Powązek towarzyszy akcja Komitetu Ratowania Zabytków na Rossie. Na wileńskim cmentarzu pochowane jest m.in. serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

d25bryr

W roku bieżącym na Starych Powązkach zakończono odnawianie Al. Zasłużonych. 110 grobów zostało uporządkowanych i oczyszczonych, uzupełnione zostały także wszelkie ubytki. Zakończono również renowację kaplicy z herbem Sas-Lachnicki. Odrestaurowano także ok. 10 nagrobków, w tym należący do pisarza Adolfa Dygasińskiego, na którym została odtworzona rzeźba psa, skradziona kilka lat temu oraz pomniki nagrobne m.in. rodzin Kasprzyckich, Daniłowiczów i Mikusińskich.

W ostatnich kwestach udało się zebrać: w 2010 r. - 243,1 tys. zł, w 2011 r. - 257,8 tys. zł, w 2012 r. - 214,9 tys. zł, w 2013 r - 233 tys. zł., a w roku ubiegłym - 249,6 tys. zł. Kwesta jest organizowana od 1975 roku. Jej inicjatorem i zarazem wieloletnim przewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Grób działacza zasłużonego dla Starych Powązek, wileńskiej Rossy oraz lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się na Starych Powązkach. Datki można składać do skarbonek kwestarzy, a także do skarbony stojącej obok grobu Jerzego Waldorffa. Kwesta rozpoczęła się w sobotę; zakończy się w niedzielę w późnych godzinach wieczornych.

d25bryr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25bryr
Więcej tematów