Trwa ładowanie...

Tramwaje Warszawskie mają kłopoty z nowym taborem. Data linii na Gocław zagrożona?

Hyundai przygotowuje tramwaje dla Warszawy. Wagony mają specjalne wymiary, są bowiem nieco węższe. Tabor wymaga też kilku poprawek, co może wpłynąć na czas jego produkcji. Nowe tramwaje mają pojechać na Gocław i do Wilanowa.

Tramwaje Warszawskie mają kłopoty z nowym taborem. Data linii na Gocław zagrożona?Źródło: ztm.waw.pl, fot: Tramwaje Warszawskie
dzn4z1q
dzn4z1q

Tramwaje Warszawskie podpisały w 2019 r. umowę na 123 nowe wagony. Wartość zlecenia dla Hyundaia to 1,8 mld zł. Pierwsze tramwaje mają trafić do Warszawy w kwietniu 2021 r.

Jednak jak informuje "Stołeczna Gazeta" z dotrzymaniem terminów mogą być pewne kłopoty. Przywołuje rozmowę z prezesem Tramwajów Warszawskich.

Wojciech Bartelski odwiedził ostatnio fabrykę Hyundaia i Izmir w Turcji, gdzie pojazdy tej firmy od wielu są używane. Zdaniem szefa Tramwajów Warszawskich mimo pozytywnych recenzji Turków, koreański koncern "powinien wzmocnić kontrolę jakości dla Polski".

Delegacja z Warszawy zauważyła bowiem nieszczelności przy mocowaniu szyb, asymetrię świateł i wycierające się gumowe przeguby. Hyundai kończy projektować model specjalnie dla Warszawy. Wagony muszą mieć mniejszą szerokość niż w innych miastach. W Polsce będzie to 2,4 m.

dzn4z1q

Poprawki na tym etapie są o tyle istotne, ponieważ bydgoska Pesa ma dużo pracy. Musi naprawiać bowiem sporo wagonów, które już jeżdżą po polskich torowiskach.

Wojciech Bartelski powiedział "GW", że najwięcej usterek seryjnych jest w wagonach Swing i usterek gwarancyjnych w jazzach. - Te ostatnie stoją w zajezdniach, zamiast wozić pasażerów - przyznał Bartelski.

Tramwaje Warszawskie w ubiegłym roku musiały nawet rezygnować z obsługiwania niektórych linii wagonami niskopodłogowymi, mimo że takie było założenie dla danej trasy.

Nie brakuje też pojazdów, które trzeba było wycofać z użytkowania z powodu wypadków.

dzn4z1q

Tramwaje Warszawskie planują na najbliższe miesiące trzy duże inwestycje. Będzie to trasa tramwajowa na Gocław, do Wilanowa i połączenie Dworca Zachodniego z Grójecką.

W styczniu br. ruszyły już pierwsze prace związane z wytyczeniem tras. Geodeci dokonują już pierwszych pomiarów na ul. Sobieskiego.

Źródło: GW

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Śmiercionośny wirus w Chinach. Wzrasta liczba ofiar

dzn4z1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzn4z1q
Więcej tematów