Trwa ładowanie...

Tlenek węgla – cichy zabójca

W Warszawie w roku ubiegłym w ten sposób dwie osoby poniosły śmierć, zaś siedemdziesiąt jeden uległo zatruciu

Tlenek węgla – cichy zabójca
d2ifreg
d2ifreg

W okresie jesienno-zimowym w domach, gdzie urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. W Warszawie w roku ubiegłym dwie osoby poniosły śmierć, zaś siedemdziesiąt jeden uległo zatruciu.

Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwioobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi, powodując często nieodwracalne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet śmierć.* Każdego roku w Polsce z powodu zatrucia czadem umiera ponad 100 osób, a blisko 2 tys. ulega podtruciu.*****

Zarządcy budynków lub ich właściciele mają obowiązek przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo własne i rodziny, warto zainstalować w swoim mieszkaniu czujnik tlenku węgla, który skutecznie wykrywa zagrożenie. Urządzenie takie rekomendowane jest przez Państwową Straż Pożarną.

d2ifreg

Ponadto, w celu uniknięcia zatrucia należy:
• zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń;
• stosować mikrowentylację okien i drzwi;
• nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
• umożliwić profesjonalnym firmom przeprowadzanie okresowych przeglądów przewodów dymowych i spalinowych, instalacji wentylacyjnej oraz urządzeń grzewczych.

d2ifreg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ifreg
Więcej tematów