RegionalneWarszawaTęczowy Piątek po raz czwarty w szkołach. Akcję zorganizowano także w Warszawie

Tęczowy Piątek po raz czwarty w szkołach. Akcję zorganizowano także w Warszawie

25 października po raz czwarty w polskich szkołach zorganizowano akcję edukacyjną Tęczowy Piątek. Przygotowała ją Kampania Przeciw Homofobii. Do akcji włączyły się także szkoły w Warszawie.

Tęczowy Piątek po raz czwarty w szkołach. Akcję zorganizowano także w Warszawie
Źródło zdjęć: © East News | eastnews
Katarzyna Romik

25.10.2019 | aktual.: 25.10.2019 11:41

Tęczowy piątek to akcja, której celem jest wsparcie młodzieży LGBT, która na co dzień w swoich szkołach może spotkać się z uprzedzeniami i brakiem tolerancji, a nawet agresją. W ramach akcji w wybranych szkołach przeprowadzone zostaną specjalne lekcje. Na szkolnych korytarzach pojawiły się specjalne, tęczowe plakaty, przygotowane przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Rok temu Tęczowy Piątek odbył się w ponad 200 szkołach w całym kraju, w tym w Warszawie. W tym roku takich danych nie ma, ponieważ szkoły nie musiały już oficjalnie zgłaszać chęci udziału.

Aby zorganizować Tęczowy Piątek, wystarczyło pobrać materiały dostępne na stronie KPH.

Sama Kampania zachęca także dorosłych do wsparcia akcji. Rano na jej profilu pojawił się plakat z hasłem: "Stoję po stronie młodzieży. #Tęczowy Piątek".

Tęczowy Piątek 2019. Apel Rzecznika Praw Obywatelskich

Adam Bodnar przed Tęczowym Piątkiem napisał list do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przypomniał o tym, że zgodnie z prawem oświatowym "do wychowawczych zadań szkoły należy rozwijanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości światopoglądowej".

W kontekście Tęczowego Piątku warto przypomnieć o jeszcze jednym zadaniu, jakie stoi przed placówkami oświatowymi – powinny one zapewniać każdemu uczniowi bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój.

Tęczowy Piątek 2019. RPO: edukacja antydyskryminacyjna to obowiązek szkół

– Dzieci nie będą bezpieczne i nie zrealizują swego prawa do edukacji, jeśli nie wyeliminujemy ze środowiska szkolnego dyskryminacji, uprzedzeń i motywowanej nimi przemocy. Jedynym sensownym narzędziem jest tu edukacja antydyskryminacyjna – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar powołał się na Konstytucje i Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Zwrócił uwagę, że zgodnie z tymi dokumentami szkoły powinny uwzględniać prawa rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami.

– Musimy więc zrównoważyć prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo dziecka do otrzymania edukacji. Dlatego w szkole potrzebna jest rada rodziców, bo to ona gwarantuje rodzicom realny wpływ na działania wychowawcze szkoły – dodał Rzecznik.

Jego zdaniem właśnie MEN powinien zachęcać szkoły do tworzenia takich rad, jeśli naprawdę chce wspierać prawa rodziców.

Do zadań rady rodziców należy np. zaproszenie organizacji pozarządowych do udziału w akcjach wychowawczych, jak ta najbliższa, ogólnopolska akcja Tęczowy Piątek. Działania przygotowuje Kampania Przeciw Homofobii.

Tęczowy Piątek 2019. Wnioski z kontroli po ubiegłorocznej akcji

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił wnioski po kontroli kuratorów przeprowadzonej w szkołach po akcji Tęczowy Piątek w 2018 roku i zwrócił uwagę na ich nieuzasadnione działania. W ubiegłym roku akcja wzbudziła kontrowersje, a MEN groziło nawet dyrektorom dyscyplinarkami.

– Prawdą jest, że kuratorzy oświaty mogą prowadzić kontrole doraźne w szkołach, np. po skargach rodziców. Jeśli jednak takich kontroli nie robi się przez 18 miesięcy poprzedzających Tęczowy Piątek to może to świadczyć, że zdaniem kuratorów samo zaangażowanie szkoły w akcję stanowi naruszenie prawa – podkreślił Adam Bodnar.

W liście do MEN bardzo wyraźnie zaznaczył, że żaden wizytator nie może przychodzić do szkoły z założoną tezą, ale musi działać bezstronnie.

– Nie mogą sprawdzać, czy szkoła w jakikolwiek sposób przyłączyła się do inicjatywy Tęczowy Piątek (np. przez tęczowy ubiór uczniów), ale co się działo – dodał.

Zdaniem Adama Bodnara, źle przeprowadzona kontrola kuratorów może skutkować m.in. tym, że bez sprawdzenia faktów uznają za godną potępienia i powstrzymania akcję, która ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży tolerancji, otwartości i szacunku dla godności wszystkich ludzi.

Źródło: portalsamorządowy.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)