RegionalneWarszawaTeatr vs. deweloper. Biuro Kultury: "W sprawie siedziby WARSawy interweniujemy w Radzie Miasta"

Teatr vs. deweloper. Biuro Kultury: "W sprawie siedziby WARSawy interweniujemy w Radzie Miasta"

Teatr vs. deweloper. Biuro Kultury: "W sprawie siedziby WARSawy interweniujemy w Radzie Miasta"
08.11.2016 18:29

Dyrektor: "W razie nie znalezienia wyjścia z sytuacji teatr nie zamierza zmieniać siedziby i przerwie swoją działalność"

Zależy nam, aby Teatr WARSawy zachował funkcje kulturalne. Dlatego zaproponowaliśmy miejskim radnym powrót do projektu, który przewiduje zamianę nieruchomości z innym budynkiem - napisał w oświadczeniu Tomasz Thun-Janowski, dyr. Biura Kultury m.st. Warszawy.

"Doceniamy działalność Teatru Warszawy, dlatego też wspieramy jego działalność w postaci grantów przyznawanych tej instytucji w wysokości ok. 600 tysięcy zł w skali roku" - przypomniał Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. "Zależy nam na tym, aby miejsce to zachowało funkcje kulturalne" - podkreślił.

Jak powiedział, Biuro Kultury zaproponowało miejskim radnym "powrót do projektu, który przewidywał zamianę nieruchomości z budynkiem dawnego kina Wars na nieruchomość położoną przy ul. Długiej, ponieważ właściciel nie jest zainteresowany sprzedażą nieruchomości". Thun-Janowski wyraził nadzieję, że "Rada m.st. Warszawy zechce rozważyć ponownie sprawę wsłuchując się w głos artystów i publiczności".

Miasto nie informuje o sytuacji

O trudnej sytuacji teatru pisaliśmy w poniedziałek . Budynek przy ul. Rynek Nowego Miasta 5/7, w którym rezyduje obecnie Teatr WARSawy, w jednej części należy do miasta Warszawy, a w drugiej jest własnością dewelopera. Miasto, jak przypominał wczoraj dyrektor teatru Adam Sajnuk, przez lata prowadziło negocjacje z prywatnym właścicielem w sprawie zamiany działek - proponowało m.in., że odkupi ten budynek od właściciela.

Władzom miasta ostatecznie nie udało się jednak porozumieć z deweloperem. Dyrekcja teatru otrzymała wymówienie najmu w czerwcu, po piśmie jednak okres użytkowania budynku przedłużono do końca grudnia. Jak podkreślił Sajnuk, miasto nie informuje dyrekcji teatru o aktualnym stanie negocjacji lub ich zawieszeniu. Dodał także, że w razie nie znalezienia wyjścia z sytuacji teatr nie zamierza zmieniać siedziby i przerwie swoją działalność.

W poniedziałek do władz Warszawy o utrzymanie siedziby Teatru WARSawy zaapelował Sajnuk oraz politycy Nowoczesnej Paweł Rabiej i Sławomir Potapowicz, który poinformował, że Nowoczesna wystosowała pisma do przewodniczącej Rady Miasta Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej oraz do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o informację, jakie działania i decyzje zamierza podjąć miasto w związku z utrzymaniem obecnej siedziby teatru WARSawy.

Koncert w celu ratowania

Na 22 grudnia dyrektor teatru WARSawy zapowiedział koncert "w celu ratowania teatru", w którym wezmą udział artyści i ludzie kultury związani z instytucją.

Teatr WARSawy powstał w 1997 roku i wielokrotnie zmieniał swoje siedziby, w obecnej (przy Rynku Nowego Miasta) rezyduje od 2013 r. Instytucję prowadzi Aldona Machnowska-Góra i Adam Sajnuk. Jak podkreślają jego twórcy na stronie internetowej teatr WARSawy prowadzony jest przez organizację pozarządową jako "swoista niepubliczna instytucja kultury”. Placówka nie ma stałego zespołu aktorskiego, lecz stały zespół osób współpracujących z teatrem. Są to zawodowi reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kostiumologowie, reżyserzy świateł. Teatr WARSawy nie ma także własnych warsztatów i pracowni, wszystkie prace wykonywane są na zewnątrz. Spektakle teatru biorą udział w ogólnopolskich festiwalach, często prezentowane są na wyjazdach gościnnych.

Żródło: PAP

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także