Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa. Kultura woła o pomoc w walce ze skutkami koronawirusa

Społeczna Rada Kultury w Warszawie wystosowała apel o wsparcie branży kreatywnej do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i ministra kultury Piotra Glińskiego. Rada zwraca uwagę na pominięcie wsparcia finansowego dla ludzi kultury w tarczy antykryzysowej.

Tarcza antykryzysowa. Kultura woła o pomoc w walce ze skutkami koronawirusaŹródło: Unsplash.com
d3pk46o
d3pk46o

Działająca przy prezydencie Warszawy, Społeczna Rada Kultury wraz z tożsamymi instytucjami z innych miast zaapelowała do ministrów rozwoju i kultury o wsparcie antykryzysowe dla sektora kulturalnego. W apelu znalazło się również wezwanie do równego podziału środków między samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się kulturą. Rada zwróciła również uwagę na konieczność wsparcia artystów niezależnych poprzez np. zbudowanie systemu stypendialnego. Członkowie SRK wzywają do, jak najszybszego, wcielenia w życie "Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego", powstałej w ramach Ogólnopolskich Konferencji Kultury.

Koronawirus zamroził instytucje kultury

Sektor kultury jest jednym z tych, które najmocniej odczuły skutki finansowe epidemii koronawirusa w Polsce. Kina, teatry, sale koncertowe itp., zostały zamknięte w pierwszej kolejności i wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi ich ponowne otwarcie. Choć część tych instytucji przeniosła swoją działalność do sfery wirtualnej, to jednak działalność tego typu nie umożliwia zaspokojenia ich potrzeb finansowych, przez co wiele takich podmiotów stoi dziś w obliczu upadku.

W Warszawie i na terenie całego kraju odwołano również wiele wydarzeń kulturalnych. Nie odbędą się festiwale muzyczne, filmowe, czy literackie. Ich losy podzieliły również gale wręczenia nagród za osiągnięcia na arenie kultury. Wszystko to sprawia, że ludzie kultury, artyści i twórcy znaleźli się w dramatycznej sytuacji.

Członkowie rady argumentują swoją prośbę danymi. W sektorze kultury zatrudnionych jest ok. 300 tys. ludzi, a sam przemysł kulturalny to 2,5% PKB. Zdaniem Społecznej Rady Kultury rozmiar branży i jego pozytywne znaczenie w rozwoju kapitału ludzkiego w pełni uzasadnia zwiększenie pomocy finansowej dla instytucji i ludzi kultury w ramach tarczy antykryzysowej.

d3pk46o

Zobacz także:Galerie bez tłumów. Administratorzy zapewniają, że jest bezpiecznie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pk46o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pk46o
Więcej tematów