Tak źle nie było dawno. Zniknął Pałac Kultury, a normy przekroczono o 1000 proc.
Gesty dym zalegający w powietrzu i normy rakotwórczych substancji przekroczone nawet o 1000 proc. - taki poranek zastał w poniedziałek miliony Polaków w największych miastach. To dopiero początek zimy, a statystyki już są katastrofalne. W centrum Warszawy jest nasza reporterka, która z rozmawia z dr Marcinem Polkowskim, specjalistą od smogu. Posłuchajcie, jak powinniśmy bronić się przed skażonym powietrzem.
Problemy z powietrzem pojawiły się już w niedzielę, gdy wieczorem wskaźniki wskazywały na to, że normy zostały poważnie przekroczone. W Warszawie przy al. Niepodległości poziom pyłu PM2,5 osiągnął 288 proc., z kolei w Otwocku sięgnął prawie 1000%. Zapraszamy na relację live z centrum Warszawy, gdzie nasza reporterka i dr Polkowski na bieżąco monitorują sytuację.
"Powietrze stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. To, co wyprodukowaliśmy od wczorajszego popołudnia w piecach i kominkach, rozlało się nad Warszawą. Dziś dojdą do tego samochody, bo ile osób odpowie na apel o rezygnację z auta?" - podkreślają aktywiści z formacji "Warszawa Bez Smogu" na Facebooku. Dodają również, że aplikacja "Jakość powietrza" od niedzieli nie działa.
Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że tragiczne powietrze jest także w poniedziałek m.in. w Grudziądzu, Żyrardowie, Otwocku, Krakowie i na Śląsku. Zła jakość powietrza jest m.in. w Pruszkowie, Pabianicach, Nowej Rudzie, Gliwicach, Zabrzu, Mielcu i Tarnowie. Niestety w najbliższych dniach zabraknie wiatru, który rozprasza zanieczyszczenia. Bez wiatru pyły mogą się znacznie dłużej utrzymywać.
Co więcej, na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pojawiło się ostrzeżenie dla całego województwa mazowieckiego, które obowiązywało jedynie do poniedziałku. Z kolei stołeczny ratusz poinformował, że w Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. "Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)" - czytamy w specjalnym komunikacie.