Trwa ładowanie...

Tak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie II wojna światowa

Podczas II WŚ zniszczono 84 proc. miasta

Tak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie II wojna światowa
d4c0bdu
d4c0bdu

„Wykreślona Warszawa” to wyjątkowe opracowanie, które wykorzystując VR umożliwia przeniesienie się w czasie do lat 40 ubiegłego wieku i obejrzenie jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie wybuchła II Wojna Światowa.

Szacuje się, że podczas wojny na skutek planowego wyburzania stolicy, zniszczeń podczas powstania warszawskiego, strat powstałych w wyniku oblężeń miasta oraz zagłady warszawskiego getta, zniszczono 84 proc. zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Przybliżona ilość gruzów pokrywających miasto w 1945 oszacowana została na 20 milionów metrów sześciennych. Rejestr zniszczonych w tym czasie obiektów sakralnych i świeckich mających wartość zabytkową liczy 674 pozycje. Łącznie tylko na lewym brzegu Wisły zniszczono blisko 10 tys. obiektów.

Dzięki aplikacji „Wykreślona Warszawa” będzie można przenieść się w czasie i zobaczyć Warszawę przed tymi zniszczeniami. Program będzie działał w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Użytkownicy będą mogli poruszać się po kilku wybranych lokacjach stolicy - m.in. po placu Unii Lubelskiej. Twórcy zapowiedzieli, że jeden z egzemplarzy trafi do jednego z warszawskich muzeów, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających. Pierwszą okazją do obejrzenia projektu były targi European VR Congress, które odbyły się w Centrum Nauki Kopernik.

Premierę "Wykreślonej Warszawy" zaplanowano na jesień 2017 roku.

d4c0bdu
d4c0bdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c0bdu
Więcej tematów