Trwa ładowanie...

Tak będzie wyglądać długo oczekiwana siedziba Sinfonia Varsovia [WIZUALIZACJE]

Tak będzie wyglądać długo oczekiwana siedziba Sinfonia Varsovia [WIZUALIZACJE]
d3rk6zg
d3rk6zg

Sinfonia Varsovia to najczęściej występującej poza granicami Polski orkiestry naszego kraju. Od wielu lat boryka się ona z brakiem odpowiedniej dla takiej orkiestry siedziby. A taka ma powstać już wkrótce.

Projekt siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia obejmuje pięć zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego SGGW i teren przy ulicy Grochowskiej 272. Zabudowa powstała w latach 1899-1900 według projektu Włodzimierza Nikołajewicza Pokrowskiego. Istniejąca infrastruktura zaadoptowana zostanie na potrzeby kompleksu kulturalnego. W zabytkowych budynkach otwarte zostaną kawiarnie, restauracje, sala kameralna, a także przestrzeń edukacyjna. Powstanie nowa sala koncertowa. Całość otaczać będzie ogród.

- Ta sala wkomponowana będzie w zabytkowe otoczenie. Na ogół buduje się na otwartej, nowej przestrzeni, która pozwala architektowi ją kształtować. Stąd w tym przypadku konieczne były uzgodnienia z konserwatorem - powiedziała prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jak podkreśliła, Centrum Sinfonia Varsovia może stać się nowym centrum kulturalnym stolicy. - Chcemy stworzyć przestrzeń, która (...) stanie się sercem Grochowa - powiedziała. - Sinfonia Varsovia to jedna z kulturalnych ikon Warszawy, stale obecna w kulturalnym pejzażu miasta - zauważyła. Jak dodał Michał Olszewski, zastępca Prezydenta Warszawy, budowa Centrum jest jednym z flagowych projektów Programu Rewitalizacji Pragi.

- To miejsce ma szansę stać się nowym centrum Warszawy. Nie przez fakt, że będzie tu orkiestra, ale ponieważ chcemy wykorzystać bliskość wielu instytucji, jak Centrum Promocji Kultury, obiektów administracyjnych, Urzędu Dzielnicy. W naturalny sposób buduje to synergię - sama koncepcja budowy gmachu dla orkiestry ma być impulsem do przebudowy, zmiany przestrzennej ul. Terespolskiej - tłumaczył.

d3rk6zg

Zgodnie z podpisaną w październiku 2015 r., umową na wykonanie dokumentacji projektowej, przyjęto wielobranżowy projekt koncepcyjny, który zaprezentowany został podczas konferencji prasowej.

Największa sala koncertowa w Polsce

- Sinfonia Varsovia nigdy nie miała szczęścia do miejsca, własnego miejsca. Ta sytuacja zmieniła się kilka lat temu, gdy miasto kupiło dla orkiestry teren zaniedbany, wspaniałe zabytkowe budynki bez ogrzewania. Teraz wszystko się zmienia. Zorganizowaliśmy międzynarodowy konkurs architektoniczny, na który przysłano 138 prac z całego świata. Międzynarodowe jury jednomyślnie zadecydowało o wyborze projektu autorstwa Thomasa Puchera - przypomniał Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry. - Powstanie wielkie centrum muzyki, składające się z pięciu sal - główna na 1850 miejsc, mniejsza na 300. Trzy sale na ok. 150 miejsc - wyliczał.

O swoim projekcie opowiedział także Pucher. - Budynek będzie pełnił także inne funkcje, niż tylko muzyczne. Ważne nie tylko dla Warszawy, ale dla całej Polski. Budynki instytucji kultury to projekty, które bardzo popularne stają się na całym świecie i przyciągają odwiedzających - osoby, które przy okazji zainteresują się miastem - a także zwiększają zatrudnienie, zarówno przy budowie, utrzymaniu i obsłudze budynku - zaznaczył.

Nowa sala koncertowa Sinfonia Varsovia Centrum będzie największą w Polsce, o unikatowej konstrukcji, stanowiącej połączenie sali typu "shoebox" (wysoki, wąski i długi obiekt, z bocznymi ścianami ustawionymi względem siebie) z typem "vineyard" (widownia otacza scenę, sala jest szeroka z widownią w formie tarasu górującą nad sceną).

d3rk6zg

Zorganizowana zostanie również przestrzeń dla młodych muzyków (Akademia Sinfonia Varsovia, sale prób), studio nagraniowe, sala konferencyjna, pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych.

Budowa rozpocznie się na przełomie 2018/19 r. Otwarcie trzech frontowych budynków od strony ul. Grochowskiej i zakończenie pierwszego etapu robót zapowiedziano na wiosnę 2020 r. Otwarcie sali koncertowej planowane jest wiosną 2022 r. Inwestycja finansowana jest ze środków m. st. Warszawy.

"Panie marszałku kochany, muzyka łagodzi obyczaje"

- Dla mnie czymś oczywistym było, że nowe centrum, sala Orkiestry Sinfonia Varsovia, powinna być inwestycją współfinansowaną w jakiejś mierze z budżetu państwa. Tak było z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, która też jest jedną z ikon współczesnej polskiej muzyki - poseł PO Michał Szczerba. To właśnie on 16 grudnia w Sejmie zamierzał przedstawić poprawkę do projektu budżetu ws. Sinfonia Varsovia Centrum. Nie zdążył tego zrobić, gdyż marszałek Marek Kuchciński wykluczył go z posiedzenia. M.in. ten fakt stał się powodem protestu opozycji w Sejmie, w tum zablokowania mównicy i fotela marszałka.

d3rk6zg

- Już Arystoteles mówił, że muzyka wpływa na uszlachetnianie obyczajów - powiedział Szczerba, nawiązując do swego wystąpienia sejmowego.

Wybitna orkiestra bez siedziby

Orkiestra Sinfonia Varsovia to czołowa polska orkiestra, powstała w 1984 r. z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, Franciszka Wybrańczyka i Yehudi Menuhina, na bazie Polskiej Orkiestry Kameralnej. Przez lata zespół występował w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie, z wybitnymi solistami i dyrygentami, pozostając jednocześnie bez własnej siedziby w Warszawie.

Uruchomiona została specjalna strona internetowa, poświęcona budowie Sinfonia Varsovia Centrum, na której można zapoznać się z projektem. Strona dostępna jest pod adresem www.sinfoniavarsoviacentrum.pl

Źródło: PAP/WawaLove.pl

Oprac. Karolina Pietrzak

d3rk6zg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rk6zg
Więcej tematów