Trwa ładowanie...
hałas
Luiza Poreda
05-08-2013 16:36

Szans na odszkodowanie już nie ma, hałas pozostał

Na sporym obszarze Warszawy „przekroczone są dopuszczalne dobowe normy hałasu dla zabudowy mieszkaniowej”. Teren, o którym mowa rozciąga się na pięć dzielnic

Szans na odszkodowanie już nie ma, hałas pozostał
d14wm1t
d14wm1t

Przekroczone dobowe normy hałasu dla budownictwa mieszkaniowego i dla tzw. obiektów chronionych czyli żłobków, przedszkoli, szkół, internatów, szpitali, domów opieki itp. - w takich warunkach żyją mieszkańcy ośmiu warszawskich dzielnic: Woli, Ochoty, Bemowa, Ursynowa, Mokotowa, Wilanowa, Ursusa i Włoch. Hałas spowodowany przez samoloty przekracza tu 50 decybeli.

Mieszkańcy południowych dzielnic Warszawy od dawna narzekają na hałas Lotniska Chopina. Informowaliśmy o sprawie, w której ponad pół miliona złotych z odsetkami wygrało w Sądzie Okręgowym w Warszawie małżeństwo , które pozwało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze o odszkodowanie za hałas. Należący do nich dom wraz z działką znajdują się na "Zielonym Ursynowie", w obrębie ul. Puławskiej i Baletowej, w granicach Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina, a ściślej - w strefie Z2. Sąd orzekł, że ich dom i działka straciły na wartości z powodu hałasu.

Lotnisko Chopina zaproponowało rekompensaty mieszkańcom. Wnioski można było składać do 3 sierpnia - termin ich składania zatem już minął.

Portal internetowy dobraulica.pl przedstawił mapę, która pokazuje granice strefy hałasu z Okęcia (zwaną oficjalnie obszarem ograniczonego użytkowania) i jest zawarta jest w uchwale sejmiku wojewódzkiego z 2011 r. Oprócz zasadniczych granic, wyodrębnia ona dwie wyjątkowo narażone na hałas strefy Z1 (kolor zielony, głównie rejon Włoch i Ursynowa) i Z2 (kolor fioletowy, rejon Ursusa i Ursynowa).

d14wm1t

W pierwszej strefie Z1 nie wolno budować nowych domów oraz obiektów chronionych (takich jak szpitali, przedszkoli, szkół itd). W drugiej zakazane jest otwieranie obiektów chronionych, ale domy budować już można, ale według zaostrzonych norm prawa budowlanego (dźwiękoszczelne dachy, okna, drzwi, zabezpieczone ściany). Dlatego właściciele mogli ubiegać się o rekompensaty.

Z kolei stronie internetowej Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, znaleziono drugą mapę strefy hałasu. Wynika z niej jednoznacznie, że na sporym obszarze Warszawy „przekroczone są dopuszczalne dobowe normy hałasu dla zabudowy mieszkaniowej”. Teren, o którym mowa rozciąga się na pięć dzielnic: Wolę, Ochotę, Włochy, po Ursus i Ursynów. Z legendy mapy wynika jasno, że w całej tej strefie *przekroczone są dobowe normy hałasudlaobiektów chronionych.*

*Więcej: dobraulica.pl *

d14wm1t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14wm1t
Więcej tematów