Święto Niepodległości. Najsłodsze obchody 11 listopada w Płocku
Słodkości na 11 listopada przygotowują uczniowie jednej z płockich szkół podstawowych. Udekorowane w barwy narodowe wypieki będą rozdawać mieszkańcom miasta w Święto Niepodległości.
06.11.2019 | aktual.: 06.11.2019 12:38
Święto Niepodległości w Płocku będzie miało najsłodsze uroczystości na pewno na Mazowszu, a może i w całej Polsce. Wszystko dzięki uczniom, rodzicom i nauczycielom Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24. Upiekli ponad 2,5 tys. ciasteczek "marcelinek", które udekorowali białym i czerwonym lukrem.
- W trakcie obchodów Święta Niepodległości wypieki będą rozdawane przez harcerzy na ulicach Płocka - powiedziała Marta Grajkowska, koordynująca akcję, w rozmowie z PAP. Podkreśliła, że uczniowie i nauczyciele mogli liczyć na wsparcie rodziców dzieci. - Ciasteczka były wypiekane w szkole, ale też w domach uczniów. Podczas szkolnej uroczystości odbyło się ich zdobienie lukrem w biało-czerwone barwy - dodała.
We wspólnym przyozdabianiu słodkości wziął udział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Wychowankowie szkoły przygotowali też akademię, recytowali wiersze i śpiewali wspólnie piosenki upamiętniające odzyskanie niepodległości.
"Marcelinki" będą rozdawane podczas głównych płockich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ale też dzień wcześniej. W niedzielę, 10 listopada, na płockim Starym Rynku odbędzie się "Podwieczorek Patriotyczny". Jego organizatorem jest Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke.
11 listopada w Płocku. Słodkie obchody już po raz siódmy
Skąd nazwa wypieków? "Marcelinki" to ciasteczka w kształcie kapelusza Marceliny Rościszewskiej, pedagoga i działaczki społecznej. Urodzona w 1875 r. Rościszewska została odznaczona przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za udział w obronie Płocka przed armią bolszewicką w 1920 r.
Płocka szkoła organizuje akcję już po raz siódmy. Towarzyszy jej zbiórka pieniędzy, m.in. na renowację i porządkowanie mogił - Miejsc Pamięci Narodowej. W ubiegłym roku środki przeznaczono m.in. na uporządkowanie "Bratniej Mogiły", gdzie pochowano 99 mieszkańców Płocka poległych w sierpniu 1920 r. podczas walk z bolszewikami oraz na odnowienie miejsc spoczynku instruktorów i komendantów Hufca ZHP im. Obrońców Płocka 1920 r.
Źródło: Portal Samorządowy
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl