Trwa ładowanie...

Świątynia Opatrzności Bożej. Tysiące ludzi podczas pierwszej mszy [GALERIA]

Świątynia Opatrzności Bożej. Tysiące ludzi podczas pierwszej mszy [GALERIA]
d3l1uda
d3l1uda

Tysiące ludzi uczestniczą w pierwszej mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. Obecni są: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Uroczystość rozpoczyna obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Msza odbywa się w honorowej asyście Wojska Polskiego.

Nabożeństwo rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że na otwarcie świątyni Polacy czekali ponad 200 lat. Deklaracje o wybudowaniu tego kościoła złożyli posłowie Sejmu Wielkiego, dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Było wiele prób zrealizowania obietnicy. Jednak rozbiory, wojny i rządy komunistów skutecznie zablokowały wszelkie działania. Do idei wzniesienia świątyni wrócił nieżyjący już prymas polski kardynał Józef Glemp.

W uchwale powziętej z okazji 200-lecia Konstytucji Trzeciego Maja Komisja Konstytucyjna Senatu potwierdziła aktualność złożonego niegdyś ślubu. Metropolita warszawski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zakończenia budowy i otwarcia świątyni.

Świątynia Opatrzności Bożej ma wygląd sześcianu z kopułą. Parter to przestrzeń sakralna z ołtarzami i kaplicami, upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dolny Kościół jest miejscem pochówku osób wybitnych - polskim Panteonem, w którym spoczywają między innymi ksiądz Jan Twardowski, Kapelan Rodzin Katyńskich ksiądz Zdzisław Peszkowski i ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, tragicznie zmarły w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Swoje miejsce w Panteonie Wielkich Polaków znalazły także relikwie księdza Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II i Andrzeja Boboli.

d3l1uda

Świątynia Opatrzności Bożej to nie tylko miejsce kultu. W kompleksie kulturalno-religijnym o nazwie Centrum Opatrzności Bożej powstaje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Celem placówki jest upamiętnienie roli, jaką dwaj Polacy odegrali w najnowszej historii Polski oraz świata. Otwarcie Muzeum jest planowane na jesień 2018 roku.

Istotą działania Centrum jest nieustające dziękczynienie Opatrzności Bożej za łaski okazane Narodowi Polskiemu. Dlatego od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca Centrum organizuje Dzień Dziękczynienia. Czerwcowy termin tego dnia ma wyrażać pamięć o Świętym Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się z początkiem czerwca. Dzień ten, którego inicjatorem był metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, ma przypominać, że budowa Świątyni Opatrzności Bożej powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków.

Źródło: IAR

Oprac. Karolina Pietrzak

d3l1uda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l1uda
Więcej tematów