Trwa ładowanie...

Świątynia Opatrzności Bożej. Tysiące ludzi podczas pierwszej mszy [GALERIA]

Świątynia Opatrzności Bożej. Tysiące ludzi podczas pierwszej mszy [GALERIA]
d2112n0
d2112n0

Tysiące ludzi uczestniczą w pierwszej mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. Obecni są: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Uroczystość rozpoczyna obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Msza odbywa się w honorowej asyście Wojska Polskiego.

Nabożeństwo rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że na otwarcie świątyni Polacy czekali ponad 200 lat. Deklaracje o wybudowaniu tego kościoła złożyli posłowie Sejmu Wielkiego, dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Było wiele prób zrealizowania obietnicy. Jednak rozbiory, wojny i rządy komunistów skutecznie zablokowały wszelkie działania. Do idei wzniesienia świątyni wrócił nieżyjący już prymas polski kardynał Józef Glemp.

W uchwale powziętej z okazji 200-lecia Konstytucji Trzeciego Maja Komisja Konstytucyjna Senatu potwierdziła aktualność złożonego niegdyś ślubu. Metropolita warszawski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zakończenia budowy i otwarcia świątyni.

Świątynia Opatrzności Bożej ma wygląd sześcianu z kopułą. Parter to przestrzeń sakralna z ołtarzami i kaplicami, upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dolny Kościół jest miejscem pochówku osób wybitnych - polskim Panteonem, w którym spoczywają między innymi ksiądz Jan Twardowski, Kapelan Rodzin Katyńskich ksiądz Zdzisław Peszkowski i ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, tragicznie zmarły w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Swoje miejsce w Panteonie Wielkich Polaków znalazły także relikwie księdza Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II i Andrzeja Boboli.

Świątynia Opatrzności Bożej to nie tylko miejsce kultu. W kompleksie kulturalno-religijnym o nazwie Centrum Opatrzności Bożej powstaje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Celem placówki jest upamiętnienie roli, jaką dwaj Polacy odegrali w najnowszej historii Polski oraz świata. Otwarcie Muzeum jest planowane na jesień 2018 roku.

d2112n0

Istotą działania Centrum jest nieustające dziękczynienie Opatrzności Bożej za łaski okazane Narodowi Polskiemu. Dlatego od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca Centrum organizuje Dzień Dziękczynienia. Czerwcowy termin tego dnia ma wyrażać pamięć o Świętym Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się z początkiem czerwca. Dzień ten, którego inicjatorem był metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, ma przypominać, że budowa Świątyni Opatrzności Bożej powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków.

Źródło: IAR

Oprac. Karolina Pietrzak

d2112n0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2112n0
Więcej tematów