Świątynia Opatrzności Bożej na Wilanowie wygrała konkurs na najbrzydszy budynek w Polsce
Bryła świątyni często porównywana jest do... wyciskarki do cytrusów.
30.05.2017 11:15
W tym roku w konkursie na "Makabryłę" zwyciężyła Świątynia Opatrzności Bożej. W przeszłości tytuł najbrzydszego budynku przyznano m.in. galerii handlowej w Kwidzynie, wycince parku w Rybniku i wiacie w Radomiu.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas gali 25 maja w Warszawie. Plebiscyt na Bryłę Roku jest organizowany od 2007 roku przez serwis Bryla.pl i prezentuje najlepsze budynki postawione w Polsce w ciągu minionego roku. To internauci decydują o tym, której realizacji zostanie przyznana nagroda. Najpiękniejszym budynkiem wybudowanym w 2016 roku została serwerownia Beyond.pl przy ul. Dziadoszańskiej w Poznaniu, zaprojektowaną w pracowni ELD Poland. W głosowaniu oddano ponad 14 tys. głosów.
Równocześnie odbywa się konkurs na najbrzydszy budynek, czyli „Makabryła”. W tej kategorii na Świątynię Opatrzności Bożej zagłosowało ponad cztery tysiące osób.
Czemu najbrzydsza?
Świątynia Opatrzności Bożej ma wygląd sześcianu z kopułą. Co ciekawe, bryła świątyni często porównywana jest do... wyciskarki do cytrusów. Parter to przestrzeń sakralna z ołtarzami i kaplicami, upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dolny Kościół jest miejscem pochówku osób wybitnych - polskim Panteonem, w którym spoczywają między innymi ksiądz Jan Twardowski, Kapelan Rodzin Katyńskich ksiądz Zdzisław Peszkowski i ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, tragicznie zmarły w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Swoje miejsce w Panteonie Wielkich Polaków znalazły także relikwie księdza Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II i Andrzeja Boboli.
Budowę rozpoczęto w 2002 roku na Polach Wilanowskich. Całe przedsięwzięcie zainaugurował jeszcze prymas Józef Glemp. Przy Świątyni znajduje się Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia oraz Panteon Wielkich Polaków.