Trwa ładowanie...

"Stop torturom na granicy". Warszawska demonstracja solidarności z uchodźcami i uchodźczyniami

O prawo koczujących w lasach przy polsko-białoruskiej migrantów do opieki, ochrony i humanitarnej pomocy upomnieli się organizatorzy niedzielnej manifestacji na rondzie de Gaulle'a. Uczestnicy wyruszyli spod palmy na rondzie. Skierowali się przed Sejm. Demonstracja zakończy się w pobliżu stacji metra Centrum.

Warszawa. Przez miasto przeszła w niedzielę demonstracja pod hasłem "Stop torturom na granicy" PAP Warszawa. Przez miasto przeszła w niedzielę demonstracja pod hasłem "Stop torturom na granicy" PAP Fot: Pawe� Supernak
d1442bt
d1442bt

"Na granicy od prawie dwóch miesięcy polskie władze podejmują działania, przez które życie straciło co najmniej 6 osób szukających schronienia w Polsce i Europie. Życie kolejnych kilkuset osób, które próbują wydostać się z przygranicznych lasów, jest zagrożone. Są wśród nich małe dzieci. To uchodźcy i uchodźczynie z Iraku, Afganistanu, Syrii, Turcji i innych krajów, w których grożą im wojna, prześladowania i przemoc" - uzasadniają organizatorzy manifestacji "Stop torturom na granicy".

To znak sprzeciwu wobec pushback’om na granicy i okrutnego traktowania dorosłych i dzieci, spragnionych, głodnych, wychłodzonych i chorych.

Demonstrujący uważają, że działania polskiego rządu uniemożliwiają przemarzniętym i chorym osobom skorzystanie z niezbędnej pomocy medycznej, a stan wyjątkowy blokuje dostęp do jakichkolwiek informacji o działaniach władz, co przeczy wszystkim obowiązującym dotychczas zasadom funkcjonowani mediów.

d1442bt

"Wyraźmy swój sprzeciw! Bądźmy głosem tych, którym rządzący odmawiają głosu i schronienia, a których życie jest bezpośrednio zagrożone tu i teraz. Żądamy natychmiastowego zakończenia nielegalnych wywózek i przerwania błędnego koła pushbacków. Nie ma naszej zgody na tortury w Polsce" - apelują uczestnicy demonstracji.

"Stop torturom na granicy". Warszawska demonstracja solidarności z uchodźcami i uchodźczyniami

Na transparentach wiele mocnych napisów: "Przyjmę uchodźców, oddam rasistów", "Nikt nie jest nielegalny", "Nie macie Boga w sercu", "Dzieci nie śpią w lesie", "Gość w dom, Bóg w dom" i nieodłączne hasło, towarzyszące od kilku tygodni każdemu z wystąpień w spawie migrantów - "Gdzie są dzieci z Michałowa?".

Transparenty na niedzielny marsz przygotowane zostały w sobotę na Jazdowie, w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Jednak najwspanialszy z nich został wcześniej wyhaftowany ręcznie. Jest na nim napis w języku polskim i arabskim "Wasza godność?". Transparent przygotował Kolektyw Złote Rączki, którego członkinie prowadzą akcję "Haft Okupacyjny".

Uczestnicy niosą także specyficzne flagi - to złote i srebrne koce termiczne. Takimi syntetycznymi pledami przykrywa się każdą wyziębioną osobę, bo tworzywo pozwala zachować ciepło. To obecnie produkt medyczny pierwszej potrzeby w strefie przygranicznej, wysyłany wraz z każdym transportem ciepłej odzieży dla uchodźców.

d1442bt

Zbiórki prowadzone są we wszystkich miastach. Dary płyną szerokim strumieniem do PCK Lublin, który od jakiegoś czasu podjął działania, na skutek których do rodzin i grup uchodźczych przebywających w lasach trafiają specjalne pakiety ratunkowe.

"Stop torturom na granicy". Warszawska demonstracja solidarności z uchodźcami i uchodźczyniami

Niedzielny marsz zorganizował Fundusz Feministyczny, organizacja Miłość Nie Wyklucza i Porozumienie Kobiet 8 Marca. W pochodzie idą setki warszawiaków. Na to wydarzenie zjechali się też z całej Polski ludzie, którzy boleśnie przeżywają nieszczęścia bliźnich na granicy i nie godzą się na takie decyzje rządu.

- Ci ludzie za dwa miesiące będą stawiać dodatkowy talerz na swoim wigilijnym stole, zgodnie z tradycją chrześcijańską, promującą gotowość do pomocy każdemu w potrzebie. Ci zbłąkani wędrowcy już tu są, na polskich granicach. Dość obłudy. Nie dajmy tych ludziom umierać w lesie. Musimy twardo przeciwstawić się takiej podłości - mówi Stefan, który na marsz przyjechał z Wrocławia.

Poruszający apel radnej Michałowa. "Te dzieciaczki nie są niczemu winne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1442bt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1442bt
Więcej tematów