Trwa ładowanie...

Starbucks po warszawsku

Na pl. Trzech Krzyży 16 powstał lokal znanej sieciówki w miejscu legendarnego Lajkonika.

Starbucks po warszawskuŹródło: J.A.Kwiatkowski, materiał prasowy
d1xhj52
d1xhj52

To już 11 lokal Starbucksa w Warszawie. Mimo, że nie do końca cieszy zalewanie stolicy lokalami światowych koncernów w miejsce polskich miejsc, to trzeba przyznać, że firma postawiła na naszą warszawską tradycję.

W kawiarni, w której kiedyś istniała kawiarnia Lajkonik, odrestaurowano rysunki, znane z czasów świetności dawnego lokalu. Tutaj bowiem powstały wyjątkowe malowidła i karykatury autorstwa stałych bywalców kawiarni, którymi byli Eryk Lipiński,* Jerzy Flisak* czy Zbigniew Lengren. W Starbucksie pojawiła się też stara lampa wisząca, również pochodząca z Lajkonika.

- Pragniemy kontynuować kawiarniane tradycje warszawiaków i oferować im najwyższej jakości kawę w niepowtarzalnej atmosferze” – powiedział Michael Hudspeth, Starbucks Brand President na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Kawiarnia istniała na pl. Trzech Krzyży 16 już w latach 70-tych XIX wieku. Już wtedy bywali tu znani polscy pisarze – Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Bolesław Leśmian. Lajkonik otrzymał tę nazwę dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy lokal przejęły dwie siostry: Maria Choniewska i Maria Jurczak. Tuż obok znajdowała się redakcja pisma satyrycznego „Szpilka”. Do Lajkonika trafiali więc redaktorzy tego pisma, ale również malarze, rzeźbiarze, scenografowie, graficy, architekci. Spotykali się tutaj* Zbigniew Karpiński, Monika Żeromska, Julian Tuwim, Otto Axer, Antoni Słonimski*. Kiedy w 1954 roku kawiarnia zmieniła nazwę, w świadomości bywalców i tak na zawsze pozostała starym dobrym Lajkonikiem.

Teraz miejsce wraca znów do życia. Zapraszamy na kawę i atmosferę Warszawy lat 50-tych XX wieku!

d1xhj52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xhj52
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj