Trwa ładowanie...

Stacja Warszawa Zachodnia będzie zmodernizowana. PLK wybrały wykonawcę

Stacja Warszawa Zachodnia będzie zmodernizowana. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybrały wykonawcę inwestycji za prawie 2 mld zł. Zostaną przebudowane perony. Powstanie m.in. zadaszenie, schody ruchome, windy i kładka.

Stacja Warszawa Zachodnia będzie zmodernizowana. PLK wybrały wykonawcęŹródło: PAP
d1zn63a
d1zn63a

W poniedziałek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokonały wyboru wykonawcy modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Prace zrealizuje firma Budimex S.A. za kwotę 1 941 463 414,63 zł netto.

Stacja Warszawa Zachodnia to największy węzeł kolejowy w Polsce pod względem liczby kursujących pociągów. Średnio na dobę przejeżdża przez nią około 1 tys. pociągów pasażerskich aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych.

- Inwestycje publiczne są najlepszą receptą na gospodarcze spowolnienie. Wielka przebudowa stacji Warszawa Zachodnia zapewni setki miejsc pracy – podkreślił wiceminister Andrzej Bittel.

Jak dodał, po modernizacji Warszawa Zachodnia "stanie się hubem komunikacyjnym dla stolicy z prawdziwego zdarzenia, łączącym transport kolejowy z autobusowym i komunikacją publiczną".

d1zn63a

Warszawa. Kładka dla pieszych połączy Wolę i Ochotę

Inwestycja zapewni komfort podróżnym. Nowe perony będą w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Powstaną ruchome schody i windy, przystosowane do przewozu wózków i rowerów. Wybudowany zostanie dodatkowy peron od strony ul. Tunelowej. Wszystkie perony będą miały zadaszenia. Korzystanie z kolei ułatwi czytelne oznakowanie i system informacji pasażerskiej.

Komunikację na stacji ułatwi kładka dla pieszych, która połączy Wolę i Ochotę. Całkowicie zmieni się przejście podziemne. Będzie wyższe, szersze i połączone z poczekalnią i kasami biletowymi. Zostanie też wydłużone. Będzie można dojść nim do peronu nr 8 przy linii obwodowej.

Pod przejściem dla pieszych, na poziomie -2 zostanie wybudowany tunel. Umożliwi on budowę linii tramwajowej wraz z niezbędną infrastrukturą.

Warszawa. Nowe połączenia kolejowe

Nowy układ torowy umożliwi przejazd pociągów z linii obwodowej na linię radomską. Stworzone będą bezpośrednie połączenia Piaseczno – Legionowo i Legionowo – Lotnisko Chopina. Kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna.

d1zn63a

- Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia rozpoczyna przebudowę linii średnicowej. To inwestycja, która zapewni w Warszawie na linii średnicowej wygodniejsze i sprawniejsze podróże. Warszawa Zachodnia będzie dostosowana do rosnących potrzeb pasażerów i zwiększy rolę kolei w systemie komunikacji stolicy, aglomeracji i kraju – powiedział prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel.

Podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w lipcu. Miesiąc po podpisaniu umowy rozpoczną się pierwsze prace. Zaplanowane są do 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1zn63a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zn63a
Więcej tematów