Śródmieście. Ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci
Marsz upamiętni przebicie się formacji powstańczych do Śródmieścia.
31.08.2017 08:32
Marsz Pamięci uczci w czwartek 73. rocznicę przebicia się formacji powstańczych ze Starego Miasta do Śródmieścia. Mieszkańcy Warszawy wspierani przez członków Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" przejdą spod Reduty Banku Polskiego pod gmach PAST-y.
- Od kilku lat organizujemy Marsz Pamięci szlakiem przebicia się kompanii "Rudy" przez Ogród Saski do Śródmieścia. To właściwie jedyna taka udana akcja przejścia "na powierzchni" przez oddziały powstańcze ze Starego Miasta. Chcemy upamiętnić wszystkich tych, którzy tego dnia zginęli bądź zostali ranni. W akcji uczestniczyła nie tylko kampania "Rudy", ale również oddziały m.in. "Parasola" i wielu innych formacji staromiejskich - opowiadał Tomasz Karasiński, komendant Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", która współorganizuje Marsz Pamięci.
Podkreślił, że przebicie się oddziałów powstańczych do Śródmieścia było jedną z poważniejszych akcji z okresu Powstania Warszawskiego. - Zakończyła się ona takim połowicznym sukcesem, bo udało się przedrzeć grupie ok. 60 osób. Chcemy także przypomnieć dowódców, którzy wzięli udział w tej akcji, choćby postać szefa Brygady Dywersyjnej mjra Jana Kajusa Andrzejewskiego "Jana", który poległ w tym natarciu. A także por Ewarysta Jakubowskiego ps. Brat, Cichociemnego; Ryszarda Białousa "Jerzego", który był dowódcą batalionu "Zośka" czy Andrzeja Romockiego "Morro", dowódcę kompanii "Rudy", stanowiącej właściwie główną siłę, która się przebiła. Dzisiaj nie żyje już nikt z uczestników tamtych wydarzeń, jeszcze kilka lat temu mieliśmy ten honor, że przyjeżdżali na te uroczystości i szli razem z nami - mówił Karasiński.
Trasa marszu będzie biegła spod Reduty Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, przez Park Saski pod gmach PAST-y przy ul. Zielnej. "Na szlaku przemarszu będziemy w hołdzie zapalali lampki, które wieczorem zapłoną biało-czerwoną wstęgą. Będzie oczywiście apel poległych i zostaną przypomniane nazwiska wszystkich, którzy wówczas zginęli. Oczywiście członkowie Zgrupowania wezmą udział w marszu w mundurach historycznych. Poprzedzi go msza św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej. Później będzie złożenie wiązanek, apel poległych i taki rodzaj inscenizacji, opowieści o tej historii, po której rozpocznie się Marsz Pamięci. Na zakończenie pod budynkiem PAST-y zabrzmi hymn narodowy i zapłoną znicze" - powiedział.
Marsz pamięci odbywa się już od kilku lat. - Myślę, że jest to ważne wydarzenie i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na pewną robią wrażenie te rzędy lampek płonących w Ogrodzie Saskim. Naszym celem jest przypomnienie tamtych wydarzeń oraz ich uczestników i upamiętnienie ich. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i nie tylko do udziału w tej uroczystości - dodał komendant Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Źródło: (PAP)
Oprac. Karolina Pietrzak
Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl
Przeczytajcie również: Warszawa wysoko w rankingu. Jesteśmy*rowerową stolicą Europy?*