RegionalneWarszawaŚródmieście. Ruszył pilotaż programu parkowania

Śródmieście. Ruszył pilotaż programu parkowania

Od początku lipca na czterech śródmiejskich podwórkach obowiązują nowe zasady parkowania. To pilotaż programu, dzięki któremu parkowanie będzie łatwiejsze dla mieszkańców dzielnicy.

Śródmieście. Ruszył pilotaż programu parkowania
Źródło zdjęć: © Urząd m.st. Warszawa

Nowe zasady pozwolą też lepiej chronić tereny zielone przed zniszczeniami przez kierowców. Chodzi szczególnie o pozostawianie samochodów poza wyznaczonymi strefami.

Pilotaż obejmuje podwórka przy ul. Freta 12-38, ul. K.I. Gałczyńskiego 3-5, ul. Hożej 29-31 oraz ul. Górnośląskiej 8. Nie zostały one zamknięte czy wygrodzone szlabanem. Przy wjazdach pojawiły się natomiast znaki zakazu ruchu, które nie dotyczą pojazdów ze specjalnymi identyfikatorami – poinformował Urząd Dzielnicy Śródmieście.

Przepustki mogą bezpłatnie otrzymać mieszkańcy budynków przylegających do podwórek, a także najemcy lokali użytkowych. Dostęp do podwórek mają ponadto służby ratunkowe i miejskie, podmioty świadczące usługi konserwacyjne oraz dostawcy towarów.

Pozostawienie pojazdu bez identyfikatora może skutkować wystawieniem mandatu za niewłaściwe parkowanie.

– Przywracamy podwórka mieszkańcom. Wychodzimy naprzeciw kwestii niewystarczającej liczby miejsc parkingowych i dzikiego parkowania. Obiecywałem zająć się tą sprawą jeszcze jako radny dzielnicy i słowa dotrzymałem. Co istotne, naszym priorytetem jest maksymalne dopasowanie programu do potrzeb mieszkańców. Gorąco zachęcam każdego do przekazywania pomysłów na zmiany w programie – zaznaczył burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Warszawa. Chcieli uniknąć opłat

Powodem zmian jest fakt, że kierowcy spoza Śródmieścia zajmowali miejsca postojowe okolicznym mieszkańcom. Chcieli tym samym uniknąć opłat w związku ze strefą płatnego parkowania. Była przy tym niszczona zieleń, rozjeżdżano trawniki. To dodatkowo irytowało mieszkańców i narażało zarządcę terenu na koszty związane z naprawą uszkodzeń.

– Chcemy sprawić, że mieszkańcy i użytkownicy lokali nie będą musieli dłużej zostawiać samochodu gdzieś daleko, tylko tuż pod swoim budynkiem. Ta odległość ma znaczenie zwłaszcza dla osób starszych, mających trudności z poruszaniem się, czy też rodziców z dziećmi – podkreślił Daniel Łaga, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Rady Dzielnicy Śródmieście.

Zapowiedział, że wkrótce programem objęte będą kolejne podwórka. - Warto pamiętać, że każde podwórko ma swoją specyfikę, nieco inną sytuację. Właśnie dlatego do sprawy każdego z nich będziemy podchodzić indywidualnie. Teraz jest czas na zweryfikowanie tego, jak nowe zasady sprawdzają się na co dzień – dodał Łaga.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)