Trwa ładowanie...

Spójrz cieplej na chłód. Nowe eksponaty w Centrum Nauki Kopernik

1200 najmłodszych warszawiaków z feryjnych placówek edukacyjnych odwiedzi placówkę bezpłatnie.

Spójrz cieplej na chłód. Nowe eksponaty w Centrum Nauki Kopernik
d1d27j7
d1d27j7

Zimno. Zimniej. Najzimniej! W czasie ferii Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) zachęca swoich gości do obejrzenia wybranych eksponatów, które pozwolą im spojrzeć cieplej na chłód. 1200 najmłodszych warszawiaków z feryjnych placówek edukacyjnych odwiedzi placówkę bezpłatnie.

W ramach „Zimy w mieście” Centrum Nauki Kopernik zaoferowało dzieciom pulę bezpłatnych biletów. Od poniedziałku do piątku eksperymentują tam grupy 120 dzieci z feryjnych placówek edukacyjnych.

Kopernik jest jednak otwarty dla wszystkich zwiedzających. Można tu zobaczyć m.in. kilkaset interaktywnych eksponatów naukowych, Teatr Robotyczny czy Teatr Wysokich Napięć. Czekają też atrakcje specjalne.

Oswajamy chłód – eksponaty miesiąca

Na wystawach warto odnaleźć trzy eksponaty, które pomogą spojrzeć cieplej na chłód. Dzięki kalejdoskopowi na zawiasach będzie można znaleźć odpowiedź dlaczego śnieżynka jest zawsze sześcioramienną gwiazdą. Wystarczy odpowiednio ustawić ruchomą część luster. Palący chłód to eksponat, który przekona zwiedzających, że za odbiór ciepła i zimna odpowiadają te same receptory, które znajdują się w naszej skórze. Doświadczenia z Icy Bodies przybliżą natomiast gościom cechy suchego lodu.

d1d27j7

„Uczę się być eksponatem”

Wczesną wiosną Kopernik otworzy wystawę „Świat w ruchu” w zupełnie nowej odsłonie. Tymczasem trwają testy kolejnych eksponatów. Kilka z nich znajduje się na pierwszym piętrze Centrum. Strobokwiatek pozwoli zwiedzającym zobaczyć efekt strobospowy. Wahadło chaotyczne wprawione w ruch wahadło nie ma prawa zachować się dwa razy w taki sam sposób. Być może jednak, któremuś z gości uda się udowodnić, że jest inaczej. Aksamitne dłonie to drewniane paletki i napięte na nich siatki. Odkrywcy Kopernika nie będą tu grać w tenisa, a doświadczać złudzeń związanych ze zmysłem dotyku. Nowe, testowane dopiero eksponaty łatwo rozpoznać – są oparzone tabliczkami z napisem: „Uczę się być eksponatem”.

Utrzymaj równowagę – nowy pokaz naukowy

Dlaczego lód jest śliski? Jeśli nawet tego nie wiemy, nie przeszkadza nam to korzystać z tej śliskości. Na przykład - jeżdżąc na łyżwach. Balans - nowy pokaz naukowy Centrum Nauki Kopernik - uczy jak zachować równowagę na różnych powierzchniach.

Mroźne bańki i ślady na śniegu – mini warsztaty na wystawach

Bańki mydlane kojarzą się głównie z letnią aurą, tymczasem gdy zrobimy je na silnym mrozie, ich ściany efektownie zamarzną. Centrum Nauki Kopernik na mini warsztat Architektura zamknięta w bańce! Pozwala on poćwiczyć robienie niezwykle efektownych baniek i dowiedzieć się, czym jest napięcie powierzchniowe. Na śniegu doskonale widać tropy zwierząt. Zanim podejmiemy ich obserwacje w parku czy lesie, warto wybrać się do galerii „Bzzz!”, na nowy warsztat Śladami zwierząt. Tu najmłodsi przyjrzą się łapom lisa, wiewiórki, czy niedźwiedzia. Dowiedzą się też, po czym poza tropami można wyśledzić zwierzęta.

d1d27j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d27j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj