Spacer "Folklor Woli. Od Pałacyku na Kercelak"
Kim był Tata Tasiemka, wolski gangster? Co znaczą takie słowa z wolskiej gwary jak dulec, hint, mamer, mortus?
27.06.2013 18:14
Wolski folklor wyróżniał dzielnicę spośród innych części przedwojennej Warszawy. Co z niego pozostało, czy możliwe jest odnaleźć jego dawne ślady, co było charakterystyczne dla wolskiego folkloru, na te pytania znajdziecie odpowiedź na wycieczce, która odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 12:00.
Zobaczymy też tak charakterystyczny element tożsamości przedwojennej Woli jak Kercelak – największe, legendarne, przedwojenne warszawskie targowisko. To miejsce nie tylko stworzyło swoją gwarę, ale przede wszystkim przeszło do legendy dzięki postaci Taty Tasiemki - wolskiego gangstera. Przewodnicy na spacerze przypomną także pieśni związane z dzielnicą i jej kulturą oraz mające ogromne znaczenie dla historii Woli (m. in. "Pałacyk Michla" i "Rum-Helka"). Zaprezentują wybrane postaci słynnych osób związanych z dzielnicą, m.in. twórczość Antoniego Murackiego - wolskiego barda oraz Stefana "Wiecha" Wiecheckiego.
Będzie można się także zapoznać z wolską gwarą i dowiecieć się, co oznaczają słowa: dulec, hint, mamer, mortus. Ponadto uczestnicy dowiedzą się również gdzie jest położony i co to jest Gibalak oraz skąd pochodzi nazwa. Przewodnicy przypomną także miejsca charakterystyczne dla tej części Woli, także te wyburzone, które tworzyły (bądź nadal tworzą) tożsamość dzielnicy, m.in. Pałacyk Michlera, kamienica Lisowskiego, PDT, bar samoobsługowy Wenecja, kino W-Z.
TERMIN: Sobota, 29.czerwca 2013 r.
ZBIÓRKA: godz. 12:00, róg ul. Wolskiej i Skierniewickiej.
PROWADZĄCY: Patrycja Jastrzębska, Katarzyna Jankowska
Spacer odbywa się na zasadzie free tour - jeżeli wycieczka podobała się i chcesz wynagrodzić przewodnika za jego pracę, zostaw napiwek.